To mænd anholdt for drabet på Henrik Pedersen på værtshuset Havhesten i Odense i 2010

| Skrevet af redaktion den 13. marts 2012 - 16:54

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

Retten i Odense.

Fyns Politi mener at have fået løst en to år gammel drabssag fra værtshuset Havhesten i Odense, hvor den 36-årige Henrik Pedersen blev dræbt. To mænd på henholdsvis 21 og 30 år nemlig blevet anholdt og sigtet for drabet, der skete den 10. marts 2010. De to bliver fremstillet i et grundlovsforhør ved retten i Odense i morgen tidlig. Politiet slog til i dag, hvor ialt fire pseroner blev anholdt og sigtet for en voldssag den 8. marts på Åsumvej i Odense, hvor en 21 årig mand blev udsat for grov stump vold af 6-7 personer. Det er to af disse personer, der nu sigtes for drabet på Henrik Pedersen.  

Deltag i debatten

Sport

19. juni 2013

Danskeren blev den store helt for Rosenborg, da han med to mål sendte Tromsø ud af den norske pokalturnering.

Ferie og rejse

19. juni 2013

Sommeren nærmer sig, og stadigt flere danskere vælger at leje en bil i sommerferien enten i Danmark eller i udlandet. Her er en tjekliste med otte punkter, du skal have styr på.

Underholdning

19. juni 2013

Nej, det er ikke kun gamle fru Hansen, som ikke lige magter at betale for sin regnkyse. Hunden her overvejede slet ikke, at betale for sin vare.

Business

19. juni 2013

Der er ingen alvorlige fejl på Rejsekortet lige nu, lyder det fra Bjørn Wahlsten, direktør for Rejsekortet A/S.

Politik

19. juni 2013

Meget tyder på, at flere familier reelt vil få en forkortet barselsperiode ved indførelsen af øremærket barsel til mænd. Socialdemokraterne anerkender problematikken, men mener, at tiltaget er nødvendigt.

Kultur

- Kapellet er bygget i den sidste halvdel af 1400-tallet på en del af domkirkepladsen, som tidligere var kirkegård, så arkæologerne vil uden tvivl finde grave.
19. juni 2013

Arbejdet med at lave et gravkapel til regentparret i Roskilde Domkirke er sat i gang.

Teknologi

19. juni 2013

Som det sidste land i verden har Indien en telegramservice. Men nu går telegrammer og morsekoder på pension.