Anni og Eriks villa ved Gentofte Sø sat ned med en million

| Skrevet af redaktion den 14. juni 2012 - 9:21

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

[gallery columns="5" orderby="rand"] Kendisparret Anni Fønsby og Erik Damgaard har høvlet en million kroner af deres lækre hus ved Gentofte Sø. Den 148 kvadratmeter store villa blev sat til salg i marts i år for syv millioner kroner, men i to omgange er prisen nu blevet sat ned til seks millioner. Ejendommen er fra tilbage i 1909, og ligger direkte ud ti lGentofte Sø, og det er Nybolig, der forsøger at finde en køber, skriver boliga.dk. Kendissserne har betemt ikke haft det let på det seneste, efter at Anni Fønsby i slutningen af januar flyttede ind i Horserød Statsfængsel for begynde afsoningen af 14 måneders fængsel for rufferi. Hun er dog siden blevet forflyttet til en pension i Nordsjælland. Erik Damgaards investeringsselskab, Porteføljeinvest, indgav konkursbegæring lige før årsskiftet. Damgaard, der blev milliardær på salget af it-virksomheden Navision til Microsoft i 2002, har i de seneste år mistet det meste af sin formue på forskellige kuldsejlede projekter. Og nu venter parret så på en køber til huset i Gentofte.

Deltag i debatten

Sport

19. juni 2013

Danskeren blev den store helt for Rosenborg, da han med to mål sendte Tromsø ud af den norske pokalturnering.

Ferie og rejse

19. juni 2013

Sommeren nærmer sig, og stadigt flere danskere vælger at leje en bil i sommerferien enten i Danmark eller i udlandet. Her er en tjekliste med otte punkter, du skal have styr på.

Underholdning

19. juni 2013

Hovedstaden og tre jyske byer kæmper om at blive værtsby for næste års Europæiske Melodi Grand Prix. DR forventer en afklaring i det »tidlige efterår«.

Business

19. juni 2013

Der er ingen alvorlige fejl på Rejsekortet lige nu, lyder det fra Bjørn Wahlsten, direktør for Rejsekortet A/S.

Politik

19. juni 2013

Meget tyder på, at flere familier reelt vil få en forkortet barselsperiode ved indførelsen af øremærket barsel til mænd. Socialdemokraterne anerkender problematikken, men mener, at tiltaget er nødvendigt.

Kultur

- Kapellet er bygget i den sidste halvdel af 1400-tallet på en del af domkirkepladsen, som tidligere var kirkegård, så arkæologerne vil uden tvivl finde grave.
19. juni 2013

Arbejdet med at lave et gravkapel til regentparret i Roskilde Domkirke er sat i gang.

Teknologi

19. juni 2013

Som det sidste land i verden har Indien en telegramservice. Men nu går telegrammer og morsekoder på pension.