To mænd sigtet for hjemmerøveri i Brønderslev

| Skrevet af redaktion den 18. juni 2012 - 12:37

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

Nordjyllands Politi har anholdt og sigtet to mænd for et hjemmerøveri i nat i Brønderslev. De to mænd på henholdsvis 20 og 26 år brød ind hos en 28-årig mand i Brønderslev, men sagen udviklede sig til et hjemmerøveri. Røverne slap blandt andet afsted med mandens TV og spillekonsol, men de blev senere på natten anholdt ikke så langt derfra. De fremstilles nu i et grundlovsforhør.

Deltag i debatten

Krimi

20. juni 2013

Herregården Sparresholm, der stammer fra starten af det 17. århundrede, er udbrændt. Ifølge brandvæsenets teori var det et lyn, der startede branden.

Sport

20. juni 2013

64,5 kilo er sandsynligvis for lidt, hvis Neymar skal slå igennem for FC Barcelona, vurderer klubbens læge.

Ferie og rejse

Underholdning

20. juni 2013

Miami Dolphins og News Orleans Saints cheerleaders kæmper mod hinanden i fortolkning af Taylor Swift-hit.

Business

20. juni 2013

Reservedelskæden T. Hansen vil hellere købe sig til vækst end slås for den, siger direktøren.

Politik

20. juni 2013

Står det til Venstre, skal andre selskaber konkurrere med DSB om den danske togdrift. Transportminister Henrik Dam Kristensen er ikke afvisende.

Kultur

20. juni 2013

Kronprinsparrets Priser bliver uddelt i Australien, når Jørn Utzons berømte operahus fylder 40 år.

Teknologi

20. juni 2013

Ny rapport viser, at danskerne ligger i top, når det gælder brug af internet og smartphone. De etablerede medier trækker i høj grad danskerne på nettet, konstaterer en forsker.