Se billederne: Mario Balotelli sender Tyskland ud af EM

| Skrevet af redaktion den 28. juni 2012 - 22:46

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

[imagebrowser id=53] To mål af den kontroversielle Mario Balotelli sendte her til aften Tyskland ud af EM og dermed Italien i finalen. Balotelli bragte italienerne i front 2-0, og så hjalp et tysk trøstemåpl til sidst ikke meget. Mesut Özil scorede på et straffespark, men kort efter fløjtede dommeren af. Tyskerne er skuffede, men sejren til Italien var fortjent. Og dermed bliver finalen ved EM 2012 et opgør mellem Spanien og Italien. Alle fotos: Getty/All Over.

Deltag i debatten

Krimi

20. juni 2013

En civilklædt betjent måtte onsdag aften låne en borgers cykel for at indhente en ung mand, der forsøgte at flygte til fods, oplyser Københavns Vestegns Politi.

Ferie og rejse

Underholdning

20. juni 2013

Boxen i Herning er favorit til at huse Eurovision Song Contest 2014. Det mener spilleselskabet Betsafe. Største outsider er Margrethe Hallerne i Fredericia.

Business

19. juni 2013

Der er ingen alvorlige fejl på Rejsekortet lige nu, lyder det fra Bjørn Wahlsten, direktør for Rejsekortet A/S.

Politik

20. juni 2013

Transportministeren vil nedsætte et udvalg, der skal lægge en plan for en fossilfri transport-sektor.

Kultur

- Kapellet er bygget i den sidste halvdel af 1400-tallet på en del af domkirkepladsen, som tidligere var kirkegård, så arkæologerne vil uden tvivl finde grave.
19. juni 2013

Arbejdet med at lave et gravkapel til regentparret i Roskilde Domkirke er sat i gang.

Teknologi

19. juni 2013

Som det sidste land i verden har Indien en telegramservice. Men nu går telegrammer og morsekoder på pension.