Jesper Kasi Nielsen skylder 168 millioner kroner i skat

| Skrevet af redaktion den 6. august 2012 - 9:15

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

Jesper Kasi Nielsen. Foto: Armin Kübelbeck.

Mange undrede sig nok forleden over, at Jesper Kasi Nielsen og familie øjeblikkeligt lukkede håndbold-storklubben AG København, men det er der  måske nu en forklaring på. I hvert fald skriver EkstraBladet i dag, at Jesper Kasi Nielsen skylder intet mindre end 168 millioner kroner i skat til den danske stat. Skatteopkrævningen er rettet både mod ham, hans mor og søster og deres selskaber. Ifølge avisen har Skat samtidig nu råderet over familiens værdier - eller mangel på samme. Alle pengene er væk - samtidig med at der altså er rejst et gigantisk skattekrav. Som endda kan blive højere end de 168 millioner kroner, for Skat er ikke færdig med deres opgørelse endnu. Jesper Kasi Nielsen stod bag bemærkelsesværdige million-sponsorater i både AG København og Brøndby.

Deltag i debatten

Krimi

23. maj 2013

Ingen personer kom noget til, da lastbilen ved middagstid ramte motorvejsbroen ved Frederica.

Sport

23. maj 2013

Selv om stoffet Aicar har floreret blandt elitesportsfolk siden 2008, så er det fortsat ikke lykkedes at udvikle en test.

Ferie og rejse

23. maj 2013

Fra stormagasinets øverste etage vil hotelgæster få udsigt over det centrale københavn.

Underholdning

23. maj 2013

En engelsk teenager blev for nylig slæbt i retten, efter han havde stjålet og brugt hele en venindes større digitale ”guld-opsparing”

Business

23. maj 2013

Det lykkedes ikke for smykkefirmaet Spinning Jewelry at komme gennem krisen. Selskabet har indgivet konkursbegæring.

Politik

Kultur

22. maj 2013

Grand Prix-vinderen Emmelie de Forest er nu klar med en ny single, og den er noget anderledes end vindersangen "Only Teardrops".

Teknologi

23. maj 2013

I en ny reklame fremstiller Windows Apple meget negativt. Se Windows reklame for, hvorfor de synes, de er meget bedre end Apple hér.