Nøgen mand reddet op fra Limfjorden i morges

| Skrevet af redaktion den 18. august 2012 - 8:10

Dagens.dk nyhedsbrev

Hold dig opdateret med seneste tophistorier fra ind- og udland.

Tilmeld dig nyhedsbrev fra Dagens.dk, og få det daglige overblik over nyheder, sport og underholdning.

Tilmeld dig her.

En 22-årig mand fra Aalborg kan takke politibetjente og vågen beboer for, at han stadig er i live i dag. Tidligt i morges blev han nemlig reddet op fra Limfjorden, hvor han havde ligget et par timer. Lidt før klokken halv seks lørdag morgen ringede en beboer til politiet og fortalte, at en mand råbte om hjælp nede fra vandet. Da politiet nåede frem lå den 22-årige ganske rigtigt nede i det relativt kolde vand i Limfjorden, og kunne ikke selv komme op. På stedet er der nemlig et par meter op til kajkanten. Betjentene kunne dog heller ikke få den nøgne mand op, men i nærheden fandt de et tov som de fik bundet rundt om hans mave. Da der ankommer flere betjente til stedet, får de manden trukket op og kørt ti lAalborg Sygehus. På grund af den relative lave vandtemperatur i fjorden var han meget afkølet, men ikke i livsfare. Politiet skal nu nærmere undersøge hvordan han var endt i vandet.

Deltag i debatten

Ferie og rejse

23. maj 2013

Fra stormagasinets øverste etage vil hotelgæster få udsigt over det centrale københavn.

Underholdning

Det tidligere Beatles-medlem Paul McCartney havde sendt Maria Aljokhina et håndskrevet brev i støtte før høringen om prøveløsladelsen.
23. maj 2013

Støtte fra blandt andre Paul McCartney hjalp ikke Pussy Riot-medlem, som får afslag på prøveløsladelse.

Business

23. maj 2013

Det lykkedes ikke for smykkefirmaet Spinning Jewelry at komme gennem krisen. Selskabet har indgivet konkursbegæring.

Politik

23. maj 2013

Der er allerede rig mulighed for at sikre mere åbenhed i Københavns Kommune, siger Socialdemokraternes politiske ordfører i kommunen.

Kultur

23. maj 2013

Københavns lokalpolitikere har vedtaget, at busser i hovedstaden skal køre med regnbueflag under pride-festivalen i august.

Teknologi

23. maj 2013

Kraks fotovogn har gennemfotograferet Odense på kryds og tværs. Efter sommerferien kan det ses på nettet.