23-årig indsat som ny sportschef i Premier League-klub

Det skriver Wales Online.

Apsalyamov, der har været ansat i klubben siden februar i en rolle som direktør Simon Lims assistent, har ikke tidligere haft den store berøring med fodbold, men Cardiff Citys excentriske ejer, den malaysiske milliardær Vincent Tan, har haft et ønske om at have sin egen mand indsat for at overvåge transferaktiviterne.

Der spekuleres i, at 23-årige Alisher Apsalyamov er en ven af Vincent Tans søn, U-Jiun, hvilket kan have været hans vej ind. Apsalyamov har indtil nu ikke været så skattet et medlem af medarbejderstaben i klubben, at han har været profileret på klubbens hjemmeside.

Det er ikke første gang, at Vincent Tan har gang i kontroversielle ændringer i klubben. Den mest markante af dem har været at skifte Cardiffs oprindelige blå trøjer ud med røde, selvom det strider vel imod klubbens tilnavn, 'The Bluebirds'.

Dagens Gossip