AaB-legenden Børge Bach er død

En af superligaklubben AaB's største koryfæer er pludseligt gået bort. Klubbens tidligere spiller og direktør Børge Bach blev 71 år gammel.

Det oplyser AaB på klubbens hjemmeside onsdag aften.

348 gange nåede Børge Bach at spille i AaB's stribede trøje, i hvilken han scorede 77 mål. Det blev også til en enkelt landskamp for Børge Bach.

Efter fodboldkarrieren varetog han forskellige job i klubben. Han var blandt andet administrerende direktør, da klubben vandt danmarksmesterskabet i 1995 og 1999. I 1993 var han med til at redde klubben fra konkurs.

"Som person var Børge Bach vellidt og respekteret såvel i fodboldens verden som i erhvervslivet, og der var altid plads til et fast håndtryk, et glimt i øjet, et smil og en kæk bemærkning; det vil Børge Bach blive husket for, lige som hans gang på AaB's anlæg på Hornevej vil blive savnet," skriver AaB på klubbens hjemmeside.

Børge Bach nåede også at være direktør i selskabet bag den skandinaviske klubturnering Royal League, som blev spillet fra vinteren 2004 til foråret 2007.

AaB vil minde Børge Bach ved klubbens første hjemmekamp i næste sæson, når AC Horsens lægger vejen forbi Aalborg.

/ritzau/

Dagens Gossip