AC Horsens forlænger navnerettighederne til stadion med CASA

Der er tilsyneladende gode penge i, at sælge rettigheder til fodboldstadions.

AC Horsens og CASA har forlænget aftalen af stadionnavnerettigheden, og det betyder, at AC Horsens’ hjemmebane bibeholder navnet CASA Arena Horsens frem til sommeren 2016.

Den oprindelige aftale udløber til sommer, men begge parter har vist interesse for at fortsætte samarbejdet, og det har allerede nu mundet ud i en tre-årig forlængelse.

- Vi har haft en konstruktiv dialog om forlængelse af aftalen med CASA, og vi kom hurtigt frem til, at vi havde en fælles interesse i, at byens hjemmebane også fremover skal hedde CASA Arena Horsens. Vi er rigtig glade for, at en landsdækkende Horsens-virksomhed som CASA fortsat støtter op om vores klub, og vi glæder os til det fortsatte samarbejde, fortæller AC Horsens’ direktør Henrik Ravn på klubbens hjemmeside.

Den nye aftale vækker også glæde hos CASA.

Dagens Gossip