Alex Ferguson hylder klubbens talenter

David de Gea, Rafael, Phil Jones, Chris Smalling, Danny Welbeck, Tom Cleverly og Nick Powell. En lang række unge talenter har bidraget stort til Manchester Uniteds 20. mesterskabstitel, der kom i hus mandag aften efter en 3-0-sejr hjemme over Aston Villa.

Efter kampen var den en synlig glad og stolt manager, der roste klubbens ungdom.- Vi har levet op til forventningerne. Dette kunne uden diskussion være den bedste trup nogensinde. Der er meget ungdom, og vi regner med, at meget vil blive bedre, sagde Alex Ferguson efter kampen til BBC Sport og fortsatte:

- Vi har, hvad, 84 point? Det har vi aldrig før formået at gøre på dette stadie i sæsonen. Piedestalen var der, spillerne har nu nået den, og vi har nogle unge, forrygende spillere. Rafeal har været fantastisk, mens Phil Jones kan blive en vores bedste spillere nogensinde, lød det rosende fra Alex Ferguson.

Det var klubbens mesterskabstitel nummer 20 i historien, efter det første kom i land tilbage i 1908.

Samtidig var det nummer 13, mens Sir Alex Ferguson har siddet i managersædet.

Dagens Gossip