Anders Lindegaard vælger West Bromwich Albion i to år

Anders Lindegaard har ikke fået meget spilletid de senere år, men nu kan der måske være en åbning for den danske målmand.

Premier League-klubben West Bromwich Albion bekræfter på sin hjemmeside, at den danske målmand har indgået en toårig aftale, og dermed forlader Manchester United.

Den 31-årige dansker skifter på en fri transfer.

- Siden jeg flyttede til England, har jeg været imponeret over, hvor godt West Bromwich Albion har gjort det i Premier League. Jeg havde en god snak med Tony Pulis. Nu må jeg hellere kalde ham "gaffer" (træner, red.), og han overbeviste mig om, at det ville være et godt skifte for mig og klubben, siger Anders Lindegaard til klubbens hjemmeside.

Hos West Bromwich Albion ser man frem til samarbejdet med den danske målmand.

- Vi bringer en rutineret målmand ind i vores trup og miks. Anders har en international stamtavle, han er en stor fyr, og han har været en del af et meget stærkt hold i Manchester United, siger klubbens målmandstræner Jonathan Gould.

Anders Lindegaard spillede i alt 29 kampe for Manchester United, siden han kom til klubben i 2010/11-sæsonen.

Han har tidligere spillet for OB og norske Ålesund.

/ritzau/

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip