Arshavin hjem til Zenit

Den i dag 32-årige Arshavin blev aldrig en succes i Arsenal. De fleste Arsenal-fans vil sikkert huske hans fire mål mod Liverpool i en kamp der senere endte 4-4, men derfra gik det ned af bakke. De seneste år er der blevet meget langt mellem spilletiden, hvilket Arshavin tog konsekvensen af i sidste sæson, da han skiftede tilbage til Zenit på en lejeaftale.

Nu har Arshavin dog fået forhandlet en mere permanent aftale på plads med Zenit St. Peterborg. Ifølge klubbens egen hjemmeside har den tidligere anfører således sat sin underskrift på en ny 2-årig aftale med Zenit.

Arshavin nåede i sin tid i Arsenal at spille 144 kampe og score 31 mål. Da Arsenal købte ham i 2009, kostede han 140 millioner kroner og blev dermed en af de dyreste spillere i klubbens historie. Han har spillet hele 246 kampe for Zenit, som er den eneste klub udover Arsenal, Arshavin har repræsenteret i sin seniorkarriere.

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip