BLÅ BOG: Pia Olsen Dyhr

* Navn: Pia Olsen Dyhr

* Født den 30. november 1971 i Vallensbæk

Uddannelse:

* Bachelor i statskundskab ved Københavns Universitet i 1996

* Cand.scient. pol i 2010

Politisk karriere:

* 1996-2000: Medlem af Rådet for Europæisk Politik

* 1996-1998: Landsformand for SF Ungdom

* 2001-2005: Medlem af Nævnet vedrørende EU-oplysning

* 2005: Formandskandidat i SF, taber til Villy Søvndal

* 2002-2004: Næstformand i Mellemfolkeligt Samvirke

* Siden 2007 valgt til Folketinget for SF i Nordsjællands Storkreds

* Har været medlem af Folketingets Europaudvalg, trafikudvalg, udvalget for fødevarer, landbrug og fiskeri, erhvervsudvalget, udenrigsudvalget, retsudvalget samt miljø- og planlægningsudvalget

* November 2011-august 2013: Handels- og investeringsminister

* August 2013-februar 2014: Transportminister

Privat:

* Bor i Brønshøj med sin mand, forbundssekretær i HK Villy Dyhr, og parrets tre døtre

/ritzau/

Dagens Gossip