Dansk målmand skifter klub i Frankrig

Den danske fodboldmålmand Jesper Hansen bliver den næste dansker til at forlade den franske klub Evian Thonon Gaillard.

Evian meddeler tirsdag på klubbens hjemmeside, at målmanden skifter med øjeblikkelig virkning til ligakonkurrenten Bastia, såfremt han består lægetjekket senere tirsdag.

- Evian Thonon Gaillard FC takker ham mange gange for hans to sæsoner i Haute Savoie (regionen i Frankrig, red.) og ønsker ham held og lykke i hans fortsatte karriere, lyder det på klubbens hjemmeside.

Jesper Hansen bliver dermed den tredje danske fodboldspiller, som forlader Evian i denne sommer. Tidligere er også Daniel Wass og Nicki Bille rejst videre. Wass til Celta Vigo i Spanien, Nicki Bille til Esbjerg.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller Jesper Juelsgård er dermed eneste dansker i klubben.

Korsika-klubben Bastia bekræfter også nyheden på sin hjemmeside, og fortæller desuden, at kontrakten gælder for en sæson.

/ritzau/

Dagens Gossip