DBU: Hjørring bliver i 1. divisionen - Skive rykker ned

Det var en bedrøvende nyhed, der dukkede op i 1.divisionsklubben FC Hjørring i starten af maj. DBU havde således frataget dem deres licens, da klubbens økonomi ikke levede op til de opsatte krav.

Klubben valgte at anke dommen på stedet, og fredag eftermiddag kunne den nordjyske klub glæde sig over, at DBU's licensappeludvalg var blevet overbevist om klubbens økonomiske planer i en sådan grad, at de alligevel valgte at tildele licens for den kommende sæson.Det betyder, at slutstillingen i Nordic Bet Ligaen fastholdes, hvilket er ensbetydende med, at FC Hjørring slutter på en samlet syvendeplads, og at Skive dermed ledsager tvangsnedrykkede FC Fyn ned i 2. division.

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip