FAKTA: Her er de 98 nye borgmestre

Her følger oversigten over borgmestrene efter kommunalvalget 19. november.

Der er sat navn på alle 98 borgmesterposter - dog med det forbehold, at der stadig kan ske overraskelser, så længe de indgåede aftaler om konstituering ikke er godkendt af byrådet/kommunalbestyrelsen.

De 98 borgmesterposter er fordelt på følgende partier/lister, nu da Glostrup som den sidste kommune har fået sat navn på sin borgmester torsdag aften:

Venstre: 46

Socialdemokraterne: 35

De Konservative: 13

Lokallister: 2

De Radikale: 1

SF: 1

 

* Region Nordjylland

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) overtager efter Lene Hansen (S)

Frederikshavn: Birgit Hansen (S) overtager efter Lars Møller (V)

Hjørring: Arne Boelt (S) fortsætter

Jammerbugt: Mogens Gade (V) fortsætter

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) overtager efter H.C. Maarup (S)

Læsø: Tobias Birch Johansen (Læsø Listen) overtager efter Thomas W. Olsen (Læsø Listen)

Rebild: Leon Sebbelin (R) overtager efter Anny Winther (V)

Thisted: Lene Kjeldgaard Jensen (V) fortsætter

Vesthimmerland: Knud Kristensen (K) fortsætter

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) overtager efter Henning G. Larsen (S)

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) overtager efter Lauge Larsen (S)

 

* Region Midtjylland

Favrskov: Niels Borring (S) fortsætter

Hedensted: Kirsten Terkilsen (V) fortsætter

Herning: Lars Krarup (V) fortsætter

Holstebro: H.C. Østerby (S) fortsætter

Horsens: Peter Sørensen (S) fortsætter

Ikast-Brande: Carsten Kissmeyer (V) fortsætter

Lemvig: Erik Flyvholm (V) fortsætter

Norddjurs: Jan Petersen (S) fortsætter

Odder: Uffe Jensen (V) overtager efter Elvin J. Hansen (S)

Randers: Claus Omann Jensen (V) overtager efter Henning Jensen Nyhuus (S)

Samsø: Marcel Meijer (S) overtager efter Jørn C. Nissen (K)

Silkeborg: Steen Vindum (V) overtager efter Hanne Bæk Olsen (S)

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) overtager efter Flemming Eskildsen (V)

Struer: Mads Jakobsen (V) overtager efter Niels Viggo Lynghøj (S)

Syddjurs: Jesper Mathiesen (S) overtager efter Kirstine Bille (SF)

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) fortsætter

Viborg: Søren Pape Poulsen (K) fortsætter

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) fortsætter

Ringkøbing-Skjern: Iver Enevoldsen (V) fortsætter

 

* Region Syddanmark

Assens: Søren Steen Andersen (V) overtager efter Finn Brunse (S)

Billund: Ib Kristensen (V) fortsætter

Esbjerg: Johnny Søtrup (V) fortsætter

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) overtager efter Kenny Bruun Olsen (V)

Faaborg-Midtfyn: Christian Thygesen (V) overtager efter Hans Jørgensen (S)

Haderslev: H.P. Geil (V) overtager efter Jens Christian Gjesing (S)

Kerteminde: Hans Luunbjerg (V) overtager efter Sonja Rasmussen (Borgerlisten)

Kolding: Jørn Pedersen (V) fortsætter

Langeland: Bjarne Nielsen (V) fortsætter

Middelfart: Steen Dahlstrøm (S) fortsætter

Nordfyn: Morten Andersen (V) fortsætter

Nyborg: Erik Christensen (S) fortsætter

Odense: Anker Boye (S) fortsætter

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) overtager efter Aase Nyegaard (Fælleslisten)

Tønder: Laurids Rudebeck (V) fortsætter

Varde: Erik Buhl Nielsen (V) overtager efter Gylling Haahr (V)

Vejen: Egon Fræhr (V) fortsætter

Vejle: Arne Sigtenbjerggaard (V) fortsætter

Ærø: Jørgen Otto Jørgensen (S) overtager efter Karsten Landro (K)

Aabenraa: Thomas Andresen (V) overtager efter Tove Larsen (S)

Svendborg: Lars Erik Hornemann (V) overtager efter Curt Sørensen (S)

Fanø: Erik Nørreby (V) fortsætter

 

* Region Sjælland

Faxe: Knud Erik Hansen (S) fortsætter

Greve: Pernille Beckmann (V) overtager efter Hans Barlach (K)

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) fortsætter

Holbæk: Søren Kjærsgaard (V) fortsætter

Kalundborg: Martin Damm (V) fortsætter

Køge: Flemming Christensen (K) overtager efter Marie Stærke (S)

Lejre: Mette Touborg (SF) fortsætter

Lolland: Marie Louise Friderichsen (K) overtager efter Stig Vestergaard (S)

Næstved: Carsten Rasmussen (S) fortsætter

Odsherred: Thomas Adelskov (S) fortsætter

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) overtager efter Niels Ulrich Hermansen (V)

Roskilde: Joy Mogensen (S) fortsætter

Slagelse: Stén Knuth (V) overtager efter Lis Tribler (S)

Solrød: Niels Hörup (V) fortsætter

Sorø: Gert Jørgensen (K) overtager efter Ivan Hansen (S)

Stevns: Mogens Haugaard Nielsen (V) overtager efter Poul Arne Nielsen (V)

Vordingborg: Knud Larsen (V) overtager efter Henrik Holmer (S)

 

* Region Hovedstaden

Albertslund: Steen Christiansen (S) fortsætter

Allerød: John Køhler (V) overtager fra Erik Lund (K)

Ballerup: Jesper Würtzen (S) fortsætter

Bornholm: Winnie Grosbøll (S) fortsætter

Brøndby: Ib Terp (S) fortsætter

Dragør: Allan Holst (S) fortsætter

Egedal: Willy Eliasen (V) fortsætter

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) fortsætter

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) fortsætter

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) overtager efter Ole Find Jensen (S)

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) fortsætter

Gentofte: Hans Toft (K) fortsætter

Gladsaxe: Karin Søjberg Holst (S) fortsætter

Glostrup: John Engelhardt (V) fortsætter

Gribskov: Kim Valentin (V) overtager efter Jan Ferdinandsen (K)

Halsnæs: Steen Hasselriis (V) overtager efter Helge Friis (S)

Helsingør: Benedikte Kiær (K) overtager efter Johannes Hecht-Nielsen (V)

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) fortsætter

Hillerød: Dorte Meldgaard (K) overtager efter Kirsten Jensen (S)

Hvidovre: Helle Adelborg (S) fortsætter

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) fortsætter

Hørsholm: Morten Slotved (K) fortsætter

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) fortsætter

København: Frank Jensen (S) forsætter

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) afløser Søren P. Rasmussen (V)

Rødovre: Erik Nielsen (S) fortsætter

Rudersdal: Jens Ive (V) fortsætter

Tårnby: Henrik Zimino (S) fortsætter

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) fortsætter

/ritzau/

Dagens Gossip