Golden State Warriors fortsætter med at sætte rekord

Golden State Warriors synes ustoppelige i denne sæson i NBA, og natten til lørdag vandt klubben igen.

Det blev til en sejr over Boston på 124-119, men den blev først sikret, efter at de to hold måtte ud i overtid.

Det var Golden State Warriors 24. sejr i træk ud af lige så mange mulige i denne sæson, og klubben sætter rekord for hver sejr, den henter i træk i denne sæson.

Det bliver ikke mindre imponerende af, at Oakland-holdet har 28 sejre i træk, hvis man tæller fire sejre med fra sidste sæson, og klubben jagter nu den ultimative rekord i amerikansk baskethistorie, som tilhører Los Angeles Lakers, der i sæsonen 1971-72 vandt 33 sejre i træk.

I sejren over Boston lavede klubbens stjernespiller Stephen Curry 38 point, og han blev holdets topscorer.

- Vi sætter pris på stimen, for vi ved, at det ikke er sket før i historien, så hver kamp, vi vinder herfra, vil være rekord.

- Jeg synes, det smukke ved vores hold er, at når vi går ud til en kamp, så tænker ingen på, at hvis vi taber, så er stimen forbi. Det er ikke i vores tanker, og jeg tror, det er derfor, vi er, hvor vi er, sagde Stephen Curry efter sejren ifølge Reuters.

/ritzau/

Dagens Gossip