Jødisk auktionshus sælger Hitler-værk

Den tyske nazileders værk, der består af to bind, vil torsdag blive solgt i en signeret version på auktionshuset Nate D. Sanders i Los Angeles.

Nate D. Sanders er selv jøde, men han mener ikke, at det skal afholde auktionshuset fra at sælge genstande fra selv de mest forhadte personer.

- Jeg synes, det er meget afskyeligt, men det er en auktionsgenstand, siger han og tilføjer, at det er "et stykke historie".

Bøgerne er signeret og tiltænkt som julegaver til den tyske officer Josef Bauer.

Den første bog har Hitler dateret i 1925, og ved den anden har han skrevet 1926 ved siden af sin underskrift.

Startprisen på bøgerne ligger på 20.000 dollar, hvilket er over 100.00 danske kroner.

Auktionshuset forventer, at værkerne vil gå under hammeren for omkring 25.000 dollar, når auktionen slutter torsdag aften lokal tid.

Bauer-bøgerne blev solgt for samme beløb under en auktion i London i 2012.

/ritzau/Reuters

Dagens Gossip