Nybolig, en af landets største ejendomsmæglerkæder, har undersøgt, hvor mange der lejer sommerhus i julemåneden – og det gør flere og flere.
Udlejningen af fritidsboliger i december har været voksende i de seneste år, viser tal fra Danmarks Statistik.
- Det er godt nyt for ejerne af sommerhuse, som lejer ud, for december er traditionelt en stille måned, siger Nyboligs pressechef, Kim Pauli, i en pressemeddelelse.
Antallet af danskere, der lejer fritidshuse i december, har været støt stigende siden 2010. Sidste år var der knapt 100.000 overnatninger i julemåneden, hvilket er en stigning på 29 pct. i forhold til 2010.
Danskerne er imidlertid ikke den gruppe, der fylder mest i feriehusområderne – i hvert fald ikke som lejere.
Tyske turister topper på listen over nationaliteter, der lejer fritidshuse i Danmark i julemåneden. Sidste år var der omkring 320.000 tyske overnatninger ud af et samlet antal på 440.000. Også en del hollændere, svenskere og nordmænd lejer feriehus i Danmark i december – sidste år var det cirka 11.000.
Sommerhusudlejningen har ligget betydeligt højere, men tog et dyk i forbindelse med finanskrisen. Siden 2010 er det samlede antal overnatninger imidlertid steget igen.