Schmeichels klub sender tre spillere hjem efter orgie

Premier League-klubben Leicester har sendt tre spillere hjem fra klubbens tur til Asien.

Fodboldklubben, der har danske Kasper Schmeichel som målmand, har reageret, efter at en videooptagelse af spillerne Tom Hopper, Adam Smith og James Pearson i et sexorgie med tre thaipiger dukkede op via avisen Daily Mirror.

James Pearson er søn af Leicesters manager, Nigel Pearson, og sagen er yderst prekær for Leicester, som via en fremragende slutspurt reddede eksistensen i Premier League.

- Vi forventer, at vores spillere på alle niveauer skal opføre sig som repræsentanter og ambassadører for vores fodboldklub, både når de repræsenterer klubben og i privatlivet, så vi tager deres opførsel ekstremt seriøst.

- Spillerne, der er med i hændelsen, er rejst hjem før resten af holdet, meddeler en talsmand fra Leicester til klubbens hjemmeside.

I videoen bliver thaipigerne omtalt i stærkt nedladende vendinger. Spillerne beklager deres opførsel.

- Tom Hopper, James Pearson og Adam Smith vil gerne oprigtigt beklage deres opførsel, til kvinderne i hændelsen, til klubben og dens ejere, og til klubbens fans og deres familier, lyder det i meddelelsen på Leicesters hjemmeside.

Klubben oplyser, at den selv vil iværksætte en undersøgelse for at komme til bunds i sagen.

/ritzau/

Dagens Gossip