Skjern-profil lægger håndbolden i skabet

Efter 13 år i Skjern Håndbold er det slut for Jesper Jensen. Den tidligere landsholdsspiller, der efterhånden er blevet 35 år, stopper karrieren til sommer. Playmakeren vil i stedet ernære sig som træner.

- Det har været en af de sværeste beslutninger i mit liv, men jeg er overbevist om, at det er det rigtige tidspunkt i forhold til at påbegynde en ny karriere som træner, siger Jensen til klubbens hjemmeside.

Jesper Jensen var med til at vinde EM-guld med landsholdet i 2008, ligesom han også var med på de hold, der snuppede EM-bronze i 2004 og 2006 samt VM-bronze i 2007.

Han meldte endegyldigt fra til landsholdet for to år siden efter at have opnået 120 landskampe og lavet 238 mål.

Jesper Jensen vil blive savnet i Skjern Håndbold, hvor han er en klublegende.

- Han er en yderst respekteret og fantastisk sportspersonlighed både på og uden for banen, og han er indiskutabelt en af klubbens største spillere gennem tiderne, siger klubbens formand, Carsten Thygesen.

Playmakeren er to gange blevet kåret som årets spiller i klubben og var med, da klubben i 2003 spillede DM-finaler mod Kolding IF.

/ritzau/

 

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip