Usher tildelt fornem musikpris

Deres sammenslutning ASCAP har udpeget sangeren som modtager af den såkaldte Golden Note Award, der er foreningens fornemste anerkendelse.

Usher får trofæet overrakt i næste måned, når ASCAP holder sin årlige prisuddeling for R&B-genren.

Hitsnedkeren er kun 34 år, men foreningen belønner allerede hans samlede produktion som sangskriver, pladekunstner og producer. Og det er Usher stolt af: »Jeg tager kunsten at skrive sange og indspille musik meget seriøst, så det er en kæmpestor ære, at en organisation bestående af mine højt ansete kolleger tildeler mig den pris«, siger R&B-stjernen.

ASCAPs gyldne node, der uddeles for 26. gang, er tidligere gået til så forskellige kunstnere som Stevie Wonder, Alicia Keys, Quincy Jones, Jay-Z, Tom Petty og Sean »Diddy« Combs. Sidste år tilfaldt æren Pharrell Williams.

Den 27. juni får Usher overrakt sin ved foreningens prisfest på Beverly Hilton-hotellet i Los Angeles.

Dagens Gossip