Valg 2013: Her er de 98 nuværende borgmestre

Af de 98 borgmestre kommer 49 fra Socialdemokraterne, 31 fra Venstre, 12 fra De Konservative, mens SF har fået to borgmestre. Endelig kommer fire borgmestre fra lokallister.

Nogle kommuner har i valgperioden skiftet borgmester - de er derfor anført som "opstiller".

 

* Region Nordjylland

Brønderslev, Lene Hansen (S) - genopstiller

Frederikshavn, Lars Møller (V) - genopstiller

Hjørring, Arne Boelt (S) - genopstiller

Jammerbugt, Mogens Gade (V) - genopstiller

Mariagerfjord, H.C. Maarup (S) - genopstiller ikke

Morsø, Lauge Larsen (S) - genopstiller

Rebild, Anny Winther (V) - genopstiller ikke

Thisted, Lene Kjeldgaard (V) - genopstiller

Vesthimmerland, Knud Kristensen (K) - genopstiller

Aalborg, Henning G. Jensen (S) - genopstiller ikke

Læsø, Thomas W. Olsen (Læsø Listen) - genopstiller ikke

 

* Region Midtjylland

Favrskov, Nils Borring (S) - genopstiller

Hedensted, Kirsten Terkilsen (V) - genopstiller

Herning, Lars Krarup (V) - genopstiller

Holstebro, H.C. Østerby (S) - genopstiller

Horsens, Peter Sørensen (S) - opstiller

Ikast-Brande, Carsten Kissmeyer (V) - genopstiller

Lemvig, Erik Flyvholm (V) - genopstiller

Norddjurs, Jan Petersen (S) - genopstiller

Odder, Elvin J. Hansen (S) - genopstiller

Randers, Henning Jensen Nyhuus (S) - genopstiller

Ringkøbing-Skjern, Iver Enevoldsen (V) - genopstiller

Samsø, Jørn C. Nissen (K) - genopstiller

Silkeborg, Hanne Bæk Olsen (S) - genopstiller

Skanderborg, Jørgen Gaarde (S) - genopstiller

Skive, Flemming Eskildsen (V) - genopstiller ikke

Struer, Niels Viggo Lynghøj (S) - genopstiller

Syddjurs, Kirstine Bille (SF) - genopstiller

Viborg, Søren Pape Poulsen (K) - genopstiller

Aarhus, Jacob Bundsgaard (S) - genopstiller

 

* Region Syddanmark

Assens, Finn Brunse (S) - genopstiller

Billund, Ib Kristensen (V) - genopstiller

Esbjerg, Johnny Søtrup (V) - genopstiller

Fanø, Erik Nørreby (V) - genopstiller

Fredericia, Kenny Bruun Olsen (V) - opstiller

Faaborg-Midtfyn, Hans Jørgensen (S) - genopstiller

Haderslev, Jens Christian Gjesing (S) - genopstiller

Kerteminde, Sonja Rasmussen (Borgerlisten) - genopstiller

Kolding, Jørn Pedersen (V) - genopstiller

Langeland, Bjarne Nielsen (V) - genopstiller

Middelfart, Steen Dahlstrøm (S) - genopstiller

Nordfyn, Morten Andersen (V) - genopstiller

Nyborg, Erik Christensen (S) - genopstiller

Odense, Anker Boye (S) - genopstiller

Svendborg, Curt Sørensen (S) - genopstiller

Sønderborg, Aase Nyegaard (Fælleslisten) - genopstiller

Tønder, Laurids Rudebeck (V) - genopstiller

Varde, Gylling Haahr (V) - genopstiller ikke

Vejen, Egon Fræhr (V) - genopstiller

Vejle, Arne Sigtenbjerggaard (V) - genopstiller

Ærø, Karsten Landro (K) - genopstiller ikke

Aabenraa, Tove Larsen (S) - genopstiller ikke

 

* Region Sjælland

Faxe, Knud Erik Hansen (S) - genopstiller

Greve, Hans Barlach (K) - genopstiller

Guldborgsund, John Brædder (Nyt Guldborgsund) - genopstiller

Holbæk, Søren Kjærsgaard (V) - genopstiller

Kalundborg, Martin Damm (V) - genopstiller

Køge, Marie Stærke (S) - genopstiller

Lejre, Mette Touborg (SF) - genopstiller

Lolland, Stig Vestergaard (S) - genopstiller ikke

Næstved, Carsten Rasmussen (S) - opstiller

Odsherred, Thomas Adelskov (S) - genopstiller

Ringsted, Niels Ulrich Hermansen (V) - genopstiller ikke

Roskilde, Joy Mogensen (S) - opstiller

Slagelse, Lis Tribler (S) - genopstiller

Solrød, Niels Hörup (V) - genopstiller

Sorø, Ivan Hansen (S) - genopstiller

Stevns, Poul Arne Nielsen (V) - genopstiller ikke

Vordingborg, Henrik Holmer (S) - genopstiller ikke

 

* Region Hovedstaden

Albertslund, Steen Christiansen (S) - genopstiller

Allerød, Erik Lund (K) - genopstiller

Ballerup, Jesper Würtzen (S) - opstiller

Bornholm, Winni Grosbøll (S) - genopstiller

Brøndby, Ib Terp (S) - genopstiller

Dragør, Allan Holst (S) - genopstiller

Egedal, Willy Eliasen (V) - genopstiller

Fredensborg, Thomas Lykke Pedersen (S) - genopstiller

Frederiksberg, Jørgen Glenthøj (K) - genopstiller

Frederikssund, Ole Find Jensen (S) - genopstiller ikke

Furesø, Ole Bondo Christensen (S) - genopstiller

Gentofte, Hans Toft (K) - genopstiller

Gladsaxe, Karin Søjberg Holst (S) - genopstiller

Glostrup, John Engelhardt (V) - genopstiller

Gribskov, Jan Ferdinandsen (K) - genopstiller

Halsnæs, Helge Friis (S) - genopstiller

Helsingør, Johannes Hecht-Nielsen (V) - genopstiller

Herlev, Thomas Gyldal Petersen (S) - opstiller

Hillerød, Kirsten Jensen (S) - genopstiller

Hvidovre, Helle Moesgaard Aalborg (S) - opstiller

Høje-Taastrup, Michael Ziegler (K) - genopstiller

Hørsholm, Morten Slotved (K) - genopstiller

Ishøj, Ole Bjørstorp (S) - genopstiller

København, Frank Jensen (S) - genopstiller

Lyngby-Taarbæk, Søren P. Rasmussen (V) - genopstiller

Rudersdal, Jens Ive (V) - opstiller

Rødovre, Erik Nielsen (S) - genopstiller

Tårnby, Henrik Zimino (S) - genopstiller

Vallensbæk, Henrik Rasmussen (K) - opstiller

 

/ritzau/

Dagens Gossip