Van Tastisk! United engelsk mester for 20. gang

Årsagen? Det er antallet af engelske mesterskabstitler, der nu tilhører storklubben Manchester United, og samtidig er det rygnummeret på klubbens største profil i denne sæson, Robin van Persie.

Mandag aften viste han og Manchester United sig frem i ren opvisningsstil, da man udraderede Aston Villa hjemme på Old Trafford med 3-0 og dermed tog pokalen tilbage fra bysbørnene og ærkerivalerne fra Manchester City.

Knap havde de sidste publikummer fundet sig til rette på lægterne, inden Robin van Persie havde sendt holdet på mesterskabskurs. En flad bold på tværs af feltet havnede ved hollænderen, der dukkede op ved bagerste stolpe. 1-0.

Ti minutter senere kom aftenens højdepunkt. Et af de øjeblikke, der skarpt indikerede kampens udfald og sendte klubbens fans i fodboldens himmerige for en stund. 

Wayne Rooney sendte fra midten en høj, millimeter præcis aflevering af sted mod en fremadstormende Robin van Persie, der blot kiggede op i luften og lod dræberinstinktet udføre resten. Inden bolden ramte jorden, klaskede han til den med en helflugter, og ind strøg den ved den fjerneste stople. Et af årets mål.

Midt i første halvleg fuldførte topscoren sit hattrick, da han inde i feltet modtog bolden fra en uselvisk Ryan Giggs. En enkelt skudfinte tæt under mål og en kæk afslutning op i det ene målhjørne via stolpen, og så var den kamp lukket. Desuden overhalede han Liverpools Luis Suarez på rækkens topscorerliste. Således er Robin van Persie oppe på 24 træffere.  

Dermed kunne 'De røde djævle' gå til pausen til øreguf fra deres velkendte slagsang: Glory, Glory Man. United.

I anden halvleg fortsatte hjemmeholdet sin dominans og havde flere store chancer til at gøre festen endnu sjovere. Bolden kom dog aldrig ind, men bedømt ud fra  infernoet af larm fra lægterne, ville der alligevel blive stor fest i byens gader denne mandag.

Manchester United jagter fortsat pointrekorden i Premier League, der lige nu tilhører Chelsea. De vandt Premier League i sæsonen 2004/05 med 95 point. Sir Alex Fergusons tropper skal vinde deres resterende fire kampe for at nå 96 point. De møder Arsenal, Chelsea, Swansea og West Bromwich.

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip