Zlatan forlænger med PSG

Rygterne om en ny superkontrakt til den svenske angriber har svirret gennem noget tid. Og tirsdag bekræfter PSG så, at klubben er nået til enighed med Zlatan Ibrahimovic om en ny aftale frem til juni måned 2016.

Selv håber 31-årige Zlatan Ibrahimovic, at kontrakten bliver karrierens sidste.

- Der findes ingen klubber i Europa, der har større ambitioner end Paris Saint-Germain. Jeg håber virkelig, at PSG bliver min sidste storklub, for denne her klub er lige som mig, her er ingen drøm nemlig for stor, udtaler svenskeren til klubbens hjemmeside.

Det er formentlig ikke kun klubbens store ambitioner, der har fået Zlatan Ibrahimovic til at forlænge sit ophold i den franske hovedstad. Ifølge den franske sportsavis L'Equipe sikrer aftalen svenskeren en anslået årsløn på 115 millioner kroner.  

Dagens Gossip