Efter katastrofen: USA advarer om ny tornado

29/05/2013 09:54

Newspaq

Nyheder

Mest læste i dag

Beboere i de amerikanske delstater Kansas, Missouri, Iowa og Nebraska frygter en ny tornado, efter at der tirsdag aften dansk tid blev udstedt advarsler om det farlige vejrfænomen fra den amerikanske vejrtjeneste.

Advarslen kommer en uge efter, at en dødbringende tornado ramte delstaten Oklahoma og dræbte 24 personer samt ødelagde 1200 hjem.

Det vurderes, at 33.000 personer blev berørt af den voldsomme hvirvelstorm, som USA's præsident, Barack Obama, har erklæret for en katastrofe.

Tornadoen i Oklahoma blev karakteriseret som en såkaldt F4-tornado, hvilket svarer til den næstmest ødelæggende.

Den havde vindstød på op til 322 kilometer i timen og tromlede nabolag ned, mens den rev strømledninger over, som fik områder til at bryde ud i flammer.

Præsidenten besøgte Oklahoma søndag for at tilbyde sin trøst og udvise støtte til indbyggerne.

Særligt blev forstaden Moore ikke langt fra delstatens hovedstad, Oklahoma City, praktisk talt jævnet med jorden af den store tornado, der var op til tre kilometer bred.

Det er ikke første gang, at USA oplever dødbringende tornadoer. I maj for to år siden hærgede en tornado byen Joplin i Missouri, hvor flere end 160 mennesker mistede livet.

/ritzau/AFP