Engelsk fodboldspiller i fængsel efter at have tæsket fans

04/10/2013 17:12

BNB

Nyheder
Joey Barton har ikke levet forgæves, må man kan konkludere ud fra eksemplet Gary Madine. Den unge Sheffield Wednesday-angriber er netop blevet idømt 18 måneders fængsel for to voldssager.Utroligt nok er der ikke bare tale om en enkelt situation, men to separate hændelser.I første omgang havde 23-årige Madine konfronteret en mand på en bar, fordi han følte, at denne nedstirrede ham. Manden fik dårligt lov til at forklare sig, før Madine klappede ham ned, hvilket førte til bevidstløshed og en brækket næse for den arme mand. Han kunne i retten forklare, at han kun havde kigget på Madine, fordi han var hans store idol.Ved en senere lejlighed havde Madine passet en anden mand op og spurgt, hvilket hold han støttede. Manden, der ikke genkendte Madine, svarede 'United' - Sheffield Wednesday lokale rivaler. Igen kvitterede Madine med en knytnæve, som brækkede mandens kæbe, samt kindbenet fem forskellige steder.Madine, som tilmed allerede har præsteret en voldsdom for tre år siden, kan se frem til halvandet år langt væk fra grønsværen bag tremmer. Sheffield Wednesday støttede ham i forbindelse med den første dom og hævdede, at han inderst inde var en god fyr. Klubbens talsmand har i denne omgang forholdt sig tavs.

Mest læste i dag

Joey Barton har ikke levet forgæves, må man kan konkludere ud fra eksemplet Gary Madine. Den unge Sheffield Wednesday-angriber er netop blevet idømt 18 måneders fængsel for to voldssager.

Utroligt nok er der ikke bare tale om en enkelt situation, men to separate hændelser.

I første omgang havde 23-årige Madine konfronteret en mand på en bar, fordi han følte, at denne nedstirrede ham. Manden fik dårligt lov til at forklare sig, før Madine klappede ham ned, hvilket førte til bevidstløshed og en brækket næse for den arme mand. Han kunne i retten forklare, at han kun havde kigget på Madine, fordi han var hans store idol.

Ved en senere lejlighed havde Madine passet en anden mand op og spurgt, hvilket hold han støttede. Manden, der ikke genkendte Madine, svarede 'United' - Sheffield Wednesday lokale rivaler. Igen kvitterede Madine med en knytnæve, som brækkede mandens kæbe, samt kindbenet fem forskellige steder.

Madine, som tilmed allerede har præsteret en voldsdom for tre år siden, kan se frem til halvandet år langt væk fra grønsværen bag tremmer. Sheffield Wednesday støttede ham i forbindelse med den første dom og hævdede, at han inderst inde var en god fyr. Klubbens talsmand har i denne omgang forholdt sig tavs.