Metal-formand skælder ud på latte-drikkende miljøforkæmpere

05/10/2013 18:31

BNB

Nyheder
Det konstaterede Dansk Metals formand, Claus Jensen, da han som den første leder af et LO-forbund nogensinde lørdag talte ved et Venstre-landsmøde. Her slog han fast, at både Venstre og Dansk Metal er optaget af danskernes hverdag og frihed til at leve livet. »Arbejdspladser er grundlaget for den frihed. Det er vigtigt at have et job, så vi føler, at der brug for os, og så vi får en løn, der gør hverdagen lettere. Vores arbejde går ud på at sikre velfærd og frihed,« sagde Claus Jensen til Venstre-folkene. Han rådede partiet til at sikre ordentlige rammevilkår for danske virksomheder, så de ikke tvinges til at rykke produktionen til udlandet. »Vi skal ikke lægge virksomhederne noget i vejen og presse dem ud af landet. Kemitunge virksomheder som Aalborg Portland virker som en rød klud på caffe latte-drikkende københavnere, men virksomheden skaber arbejdspladser, og vi bør takke dem for at investere massivt i ny teknologi, så Danmark er den mest klimavenlige cement-producent i verden,« lød det fra Metal-formanden. Kampen for arbejdspladserne må ikke blive forstyrret af partipolitisk fnidder, fastslog han. »I må arbejde sammen i den politiske verden, uanset om I er røde eller blå. Det er for vigtigt til, at det bliver et spil, hvor halvstuderede politikere går rundt og mobber hinanden. Alle skal være klar til at mødes på midten og gå på kompromis, så vi kan få skabt arbejdspladser,« sagde Claus Jensen, der også opfordrede Venstre til at lade arbejdsmarkedets parter til at klare paragrafferne på egen hånd. »Vi får ikke mere velfærd og mere frihed ved, at I slår den ideologiske automatpilot til og kaster jer over de danske lønninger – eller den måde vi forhandler dem på. Her må I have tillid til arbejdsmarkedets parter. Ja, I må have tillid til sådan nogle som mig, og I må have tillid til de virksomhedsledere, som Metals tillidsrepræsentanter forhandler løn med,« sagde Claus Jensen. Efter talen understregede han over for de fremmødte medier, at hans tale på Venstre-landsmødet ikke er ensbetydende med et brud mellem Dansk Metal og Socialdemokraterne. »Vi har i 125 år anbefalet vores medlemmer at stemme på Socialdemokraterne, og det ændrer vi ikke på. Men som formand er det min opgave at skabe resultater til gavn for mine medlemmer, og det gør jeg også på Venstres landsmøde,« sagde forbundsformanden, der fortalte, at han på forhånd havde orienteret statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) om, at han havde sagt ja til invitationen fra Venstre. Han er ikke nervøs for, at han er med til at blåstemple Venstre og Lars Løkke Rasmussen (V). »Jeg tror ikke, at Venstre har brug for min blåstempling. Jeg er optaget af at hjælpe mine medlemmer, og jeg tror ikke, at nogen vil se min tale som en fjendtlig handling,« sagde Claus Jensen. Lars Løkke Rasmussen glæder sig over, at metalformanden benyttede sig af muligheden for at tale direkte til Venstre. »Det er godt, at vi kan tale sammen. Venstre er et konstruktivt oppositionsparti, og vi har brug for input fra Dansk Metal,« sagde Venstre-formanden.

Mest læste i dag

Det konstaterede Dansk Metals formand, Claus Jensen, da han som den første leder af et LO-forbund nogensinde lørdag talte ved et Venstre-landsmøde. Her slog han fast, at både Venstre og Dansk Metal er optaget af danskernes hverdag og frihed til at leve livet.

»Arbejdspladser er grundlaget for den frihed. Det er vigtigt at have et job, så vi føler, at der brug for os, og så vi får en løn, der gør hverdagen lettere. Vores arbejde går ud på at sikre velfærd og frihed,« sagde Claus Jensen til Venstre-folkene.

Han rådede partiet til at sikre ordentlige rammevilkår for danske virksomheder, så de ikke tvinges til at rykke produktionen til udlandet.

»Vi skal ikke lægge virksomhederne noget i vejen og presse dem ud af landet. Kemitunge virksomheder som Aalborg Portland virker som en rød klud på caffe latte-drikkende københavnere, men virksomheden skaber arbejdspladser, og vi bør takke dem for at investere massivt i ny teknologi, så Danmark er den mest klimavenlige cement-producent i verden,« lød det fra Metal-formanden.

Kampen for arbejdspladserne må ikke blive forstyrret af partipolitisk fnidder, fastslog han.

»I må arbejde sammen i den politiske verden, uanset om I er røde eller blå. Det er for vigtigt til, at det bliver et spil, hvor halvstuderede politikere går rundt og mobber hinanden. Alle skal være klar til at mødes på midten og gå på kompromis, så vi kan få skabt arbejdspladser,« sagde Claus Jensen, der også opfordrede Venstre til at lade arbejdsmarkedets parter til at klare paragrafferne på egen hånd.

»Vi får ikke mere velfærd og mere frihed ved, at I slår den ideologiske automatpilot til og kaster jer over de danske lønninger – eller den måde vi forhandler dem på. Her må I have tillid til arbejdsmarkedets parter. Ja, I må have tillid til sådan nogle som mig, og I må have tillid til de virksomhedsledere, som Metals tillidsrepræsentanter forhandler løn med,« sagde Claus Jensen.

Efter talen understregede han over for de fremmødte medier, at hans tale på Venstre-landsmødet ikke er ensbetydende med et brud mellem Dansk Metal og Socialdemokraterne.

»Vi har i 125 år anbefalet vores medlemmer at stemme på Socialdemokraterne, og det ændrer vi ikke på. Men som formand er det min opgave at skabe resultater til gavn for mine medlemmer, og det gør jeg også på Venstres landsmøde,« sagde forbundsformanden, der fortalte, at han på forhånd havde orienteret statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) om, at han havde sagt ja til invitationen fra Venstre.

Han er ikke nervøs for, at han er med til at blåstemple Venstre og Lars Løkke Rasmussen (V).

»Jeg tror ikke, at Venstre har brug for min blåstempling. Jeg er optaget af at hjælpe mine medlemmer, og jeg tror ikke, at nogen vil se min tale som en fjendtlig handling,« sagde Claus Jensen.

Lars Løkke Rasmussen glæder sig over, at metalformanden benyttede sig af muligheden for at tale direkte til Venstre.

»Det er godt, at vi kan tale sammen. Venstre er et konstruktivt oppositionsparti, og vi har brug for input fra Dansk Metal,« sagde Venstre-formanden.