Nasri og Agüero sender City i pokalfinalen

15/04/2013 16:56

BNB

Nyheder
Manchester Citys Samir Nasri fik brudt en lang måltørke, da franskmanden ti minutter før pausen bragte sit hold foran på oplæg fra Sergio "Kun" Agüero. Nasri sendte bolden imellem benene på en Chelsea-forsvarer, hvorefter bolden endte i netmaskerne via den nærmeste stolpe.Trods flere chancer holdt 1-0 til pausen, men to minutter efter pausen blev det 2-0, da Sergio "Kun" Agüero på flot vis headede Gareth Barrys indlæg i mål via den ene stolpe. Chelseas målmand, Petr Cech, var prisgivet.20 minutter efter pausen sendte Chelseas manager, Rafael Benitez, så Fernando Torres på banen, og minuttet efter kom reduceringen - dog ikke ved spanieren, men derimod ved Demba Ba.Takket være et mål, der mindede en del om det mål, Demba Ba scorede i kvartfinalen mod Manchester United, helflugtede franskmanden på akrobatisk vis reduceringen ind bag rumænske Costel Pantilimon, som havde afløst Joe Hart i Manchester Citys mål.Det var iøvrigt det første mål, der blev scoret mod Manchester City i årets FA Cup. Chelsea pressede hårdt på for udligning for at fremtvinge forlænget spilletid, men Manchester City holdt fast, og dermed røg sidste sæsons FA Cup-vindere ud af årets turnering.Manchester City er derimod klar til finalen, som klubben senest vandt i 2011. Det var klubbens første trofæ i 35 år.Modstanderen i finalen bliver Wigan Athletic, som lørdag vandt 2-0 over Millwall, og dermed skal Wigan Athletic med meget stor sandsynlighed spille Europa League til næste sæson, da Manchester City givetvis kvalificerer sig til Champions League.

Mest læste i dag

Manchester Citys Samir Nasri fik brudt en lang måltørke, da franskmanden ti minutter før pausen bragte sit hold foran på oplæg fra Sergio "Kun" Agüero. Nasri sendte bolden imellem benene på en Chelsea-forsvarer, hvorefter bolden endte i netmaskerne via den nærmeste stolpe.

Trods flere chancer holdt 1-0 til pausen, men to minutter efter pausen blev det 2-0, da Sergio "Kun" Agüero på flot vis headede Gareth Barrys indlæg i mål via den ene stolpe. Chelseas målmand, Petr Cech, var prisgivet.

20 minutter efter pausen sendte Chelseas manager, Rafael Benitez, så Fernando Torres på banen, og minuttet efter kom reduceringen - dog ikke ved spanieren, men derimod ved Demba Ba.

Takket være et mål, der mindede en del om det mål, Demba Ba scorede i kvartfinalen mod Manchester United, helflugtede franskmanden på akrobatisk vis reduceringen ind bag rumænske Costel Pantilimon, som havde afløst Joe Hart i Manchester Citys mål.

Det var iøvrigt det første mål, der blev scoret mod Manchester City i årets FA Cup. 

Chelsea pressede hårdt på for udligning for at fremtvinge forlænget spilletid, men Manchester City holdt fast, og dermed røg sidste sæsons FA Cup-vindere ud af årets turnering.

Manchester City er derimod klar til finalen, som klubben senest vandt i 2011. Det var klubbens første trofæ i 35 år.

Modstanderen i finalen bliver Wigan Athletic, som lørdag vandt 2-0 over Millwall, og dermed skal Wigan Athletic med meget stor sandsynlighed spille Europa League til næste sæson, da Manchester City givetvis kvalificerer sig til Champions League.