FAKTA: Her er de 98 nye borgmestre

Her følger oversigten over borgmestrene efter kommunalvalget 19. november.

Der er sat navn på alle 98 borgmesterposter - dog med det forbehold, at der stadig kan ske overraskelser, så længe de indgåede aftaler om konstituering ikke er godkendt af byrådet/kommunalbestyrelsen.

De 98 borgmesterposter er fordelt på følgende partier/lister, nu da partierne på Lolland lørdag eftermiddag har ændret konstitueringerne:

Venstre: 46

Socialdemokraterne: 35

De Konservative: 12

Lokallister: 3

De Radikale: 1

SF: 1

* Region Nordjylland

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) overtager efter Lene Hansen (S)

Frederikshavn: Birgit Hansen (S) overtager efter Lars Møller (V)

Hjørring: Arne Boelt (S) fortsætter

Jammerbugt: Mogens Gade (V) fortsætter

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) overtager efter H.C. Maarup (S)

Læsø: Tobias Birch Johansen (Læsø Listen) overtager efter Thomas W. Olsen (Læsø Listen)

Rebild: Leon Sebbelin (R) overtager efter Anny Winther (V)

Thisted: Lene Kjeldgaard Jensen (V) fortsætter

Vesthimmerland: Knud Kristensen (K) fortsætter

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) overtager efter Henning G. Larsen (S)

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) overtager efter Lauge Larsen (S)

* Region Midtjylland

Favrskov: Niels Borring (S) fortsætter

Hedensted: Kirsten Terkilsen (V) fortsætter

Herning: Lars Krarup (V) fortsætter

Holstebro: H.C. Østerby (S) fortsætter

Horsens: Peter Sørensen (S) fortsætter

Ikast-Brande: Carsten Kissmeyer (V) fortsætter

Lemvig: Erik Flyvholm (V) fortsætter

Norddjurs: Jan Petersen (S) fortsætter

Odder: Uffe Jensen (V) overtager efter Elvin J. Hansen (S)

Randers: Claus Omann Jensen (V) overtager efter Henning Jensen Nyhuus (S)

Samsø: Marcel Meijer (S) overtager efter Jørn C. Nissen (K)

Silkeborg: Steen Vindum (V) overtager efter Hanne Bæk Olsen (S)

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) overtager efter Flemming Eskildsen (V)

Struer: Mads Jakobsen (V) overtager efter Niels Viggo Lynghøj (S)

Syddjurs: Jesper Mathiesen (S) overtager efter Kirstine Bille (SF)

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) fortsætter

Viborg: Søren Pape Poulsen (K) fortsætter

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) fortsætter

Ringkøbing-Skjern: Iver Enevoldsen (V) fortsætter

* Region Syddanmark

Assens: Søren Steen Andersen (V) overtager efter Finn Brunse (S)

Billund: Ib Kristensen (V) fortsætter

Esbjerg: Johnny Søtrup (V) fortsætter

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) overtager efter Kenny Bruun Olsen (V)

Faaborg-Midtfyn: Christian Thygesen (V) overtager efter Hans Jørgensen (S)

Haderslev: H.P. Geil (V) overtager efter Jens Christian Gjesing (S)

Kerteminde: Hans Luunbjerg (V) overtager efter Sonja Rasmussen (Borgerlisten)

Kolding: Jørn Pedersen (V) fortsætter

Langeland: Bjarne Nielsen (V) fortsætter

Middelfart: Steen Dahlstrøm (S) fortsætter

Nordfyn: Morten Andersen (V) fortsætter

Nyborg: Erik Christensen (S) fortsætter

Odense: Anker Boye (S) fortsætter

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) overtager efter Aase Nyegaard (Fælleslisten)

Tønder: Laurids Rudebeck (V) fortsætter

Varde: Erik Buhl Nielsen (V) overtager efter Gylling Haahr (V)

Vejen: Egon Fræhr (V) fortsætter

Vejle: Arne Sigtenbjerggaard (V) fortsætter

Ærø: Jørgen Otto Jørgensen (S) overtager efter Karsten Landro (K)

Aabenraa: Thomas Andresen (V) overtager efter Tove Larsen (S)

Svendborg: Lars Erik Hornemann (V) overtager efter Curt Sørensen (S)

Fanø: Erik Nørreby (V) fortsætter

* Region Sjælland

Faxe: Knud Erik Hansen (S) fortsætter

Greve: Pernille Beckmann (V) overtager efter Hans Barlach (K)

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) fortsætter

Holbæk: Søren Kjærsgaard (V) fortsætter

Kalundborg: Martin Damm (V) fortsætter

Køge: Flemming Christensen (K) overtager efter Marie Stærke (S)

Lejre: Mette Touborg (SF) fortsætter

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) overtager efter Stig Vestergaard (S)

Næstved: Carsten Rasmussen (S) fortsætter

Odsherred: Thomas Adelskov (S) fortsætter

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) overtager efter Niels Ulrich Hermansen (V)

Roskilde: Joy Mogensen (S) fortsætter

Slagelse: Stén Knuth (V) overtager efter Lis Tribler (S)

Solrød: Niels Hörup (V) fortsætter

Sorø: Gert Jørgensen (K) overtager efter Ivan Hansen (S)

Stevns: Mogens Haugaard Nielsen (V) overtager efter Poul Arne Nielsen (V)

Vordingborg: Knud Larsen (V) overtager efter Henrik Holmer (S)

* Region Hovedstaden

Albertslund: Steen Christiansen (S) fortsætter

Allerød: John Køhler (V) overtager fra Erik Lund (K)

Ballerup: Jesper Würtzen (S) fortsætter

Bornholm: Winnie Grosbøll (S) fortsætter

Brøndby: Ib Terp (S) fortsætter

Dragør: Peter Læssøe (Tværpolitisk Forening) overtager fra Allan Holst (S)

Egedal: Willy Eliasen (V) fortsætter

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) fortsætter

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) fortsætter

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) overtager efter Ole Find Jensen (S)

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) fortsætter

Gentofte: Hans Toft (K) fortsætter

Gladsaxe: Karin Søjberg Holst (S) fortsætter

Glostrup: John Engelhardt (V) fortsætter

Gribskov: Kim Valentin (V) overtager efter Jan Ferdinandsen (K)

Halsnæs: Steen Hasselriis (V) overtager efter Helge Friis (S)

Helsingør: Benedikte Kiær (K) overtager efter Johannes Hecht-Nielsen (V)

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) fortsætter

Hillerød: Dorte Meldgaard (K) overtager efter Kirsten Jensen (S)

Hvidovre: Helle Adelborg (S) fortsætter

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) fortsætter

Hørsholm: Morten Slotved (K) fortsætter

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) fortsætter

København: Frank Jensen (S) forsætter

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) afløser Søren P. Rasmussen (V)

Rødovre: Erik Nielsen (S) fortsætter

Rudersdal: Jens Ive (V) fortsætter

Tårnby: Henrik Zimino (S) fortsætter

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) fortsætter

/ritzau/

 

Top partnere


Lån penge
Find det bedste lån til dig, der lige står og mangler penge her og nu til en rejse eller en ny computer.


Vejle24
Vejles nye netavis med seneste nyt fra Vejle og omegn.
 

Dagens Gossip