Forside 112 90-årig mand kørte rundt i rundkørsel 100 gange

90-årig mand kørte rundt i rundkørsel 100 gange

Sex Dubai

En ældre mand må være blevet noget rundtosset efter sin køretur nær Horsens.

Lige nu læser andre

Østjyllands Politi modtog natten til tirsdag klokken 00.55 en anmeldelse om, at en bilist kørte noget atypisk i Østbirk ved Storegade og Stenkærvej.

Anmelderen havde bemærket, at en bil blev ved med at køre rundt og rundt i rundkørslen. Efter personen havde gjort det mere end 15 gange, valgte borgeren at kontakte politiet, skriver Lokalavisen

Da politiet kom til stedet, opdagede betjentene, at det var en 90-årig mand, der sad bag rattet. Den ældre herre var på vej hjem fra Aalborg og kunne tilsyneladende ikke komme ud af rundkørslen igen.

Læs også

I hvert fald var han kørt rundt i den ikke under 100 gange.

Politiet vurderede, at det ikke var forsvarligt, at manden skulle køre bil. Derfor blev hans kørekort inddraget. Betjentene fik fat i et barnebarn, som kom og hentede manden og kørte ham hjem.

 

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: