Hjælp politiet med at opklare den voldsomme sag, hvor to tilfældige personer blev overfaldet og røvet af en gruppe maskerede mænd.
Lige nu læser andre
To unge, herboende norske mænd på 21 år var søndag morgen ved halv fire-tiden udsat for et voldsomt røveri, da de kom gående i Ny Munkegade i det centrale af Aarhus.
På hjørnet af Thunøgade og Ny Munkegade blev de mødt af en gruppe på fem unge, arabisk udseende mænd, hvoraf fire af dem var maskerede.
Gerningsmændene pressede de forurettede ind i skolegården ved Elise Smihs Skole, hvor de forurettede modtog flere slag og spark og blev truet til at udlevere deres hævekort, koderne til hævekortene, samt deres ure.
Tre af gerningsmændene forlod stedet med dankort og koder, og to gerningsmænd blev tilbage ved de to forurettede, indtil de havde sikret sig, at det var de rette pinkoder.
Læs også
Det lykkedes de to unge nordmænd at flygte fra stedet, og de spærrede lidt senere deres hævekort.
På det tidspunkt var der hævet 2.600 kroner fra det ene offers konto, mens den den nordmænd fik hævet omkring 10.000 kroner af de ukendte gerningsmænd.
De to mænd var på skadestuen, inden de henvendte sig i ekspeditionen på Aarhus Politigård.
Nu beder Østjyllands Politi om hjælp til at finde gerningsmændene, der beskrives som:
A. Arabisk af udseende, 18-25 år. 170-175 centimeter høj og tynd. Han var iført mørk hættetrøje med hætten oppe, sort maskering over munden og mørkt tøj
B, C, D: Arabiske af udseend. 18-25 år, og højere end den føromtalte person. Iført mørk maskering og muligvis hættetrøje.
E: arabisk af udseende. 18-25 år, og højere end A. Fedladen, men pænere klædt end de andre.
Man kan kontakte Østjyllands Politi på telefon 114, hvis man har oplysninger i sagen.