Forside 112 Susan kiggede ud af vinduet og fik øje på hvid...

Susan kiggede ud af vinduet og fik øje på hvid bold – få øjeblikke efter gik den makabre sandhed op for hende

Sex Dubai

I fredags kiggede Susan Vestbo ud af vinduet fra sit soveværelse i Ringsted. På en jordvold nedenfor vinduet fik hun øje på noget hvidt, der lignede en bold. Men da hun kiggede bedre efter, besluttede hun sig straks for at flygte i sommerhus.

Lige nu læser andre

Susan Vestbo havde længe set frem til at flytte ind i sin nye lejlighed i Ringsted, men lysten til at blive boende fik hurtigt en ende.

I fredags blev det for meget, skriver TV2 Øst.

– Jeg kiggede ud af mit soveværelsesvindue og på toppen af en jordvold lå det, som jeg i første omgang troede, var en hvid bold af en art. Men da det gik op for mig, at det var et kranie, besluttede jeg mig for at tage i sommerhus. Det syn var lige dramatisk nok, siger hun.

Det er langt fra første gang, at hun er blevet vidne til menneskeknogler i området omkring lejligheden. Faktisk vrimler det med menneskeknogler, fordi lejligheden er bygget oven på en gammel kirkegård.

Læs også

Susan Vestbo indså først årsagen til de mange knogler, da hun fornylig talte med sin storebror. Han mindede hende om, at de som børn faktisk havde leget i området, mens der var kirkegård.

Det er gravearbejde omkring lejligheden, der har resulteret i de makabre fund. Hun har nu både haft fat i byggefirmaet, der graver i området, samt arkæologer. Fundene har dog ingen arkæologisk interesse, fordi gravene er ødelagte.

Byggefirmaet har til gengæld lovet at gøre noget ved problemet. Allerede nu kan Susan Vestbo være fri for at kigge ud af vinduet og slippe for synet af rygsøjler, knogler og kranier.

– Jeg mener fortsat, det er etisk og moralsk forkasteligt. Enten skulle man have dækket jorden til eller sørge for, at den blev flyttet. Vi andre ville nødig have, at vores forfædre blev behandlet sådan, siger hun. 

 

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: