Forside 112 Tre tykke kvinder spærrede 84-årig dame fra Præstø inde på...

Tre tykke kvinder spærrede 84-årig dame fra Præstø inde på toilet

Ung pige porno

En ældre kvinde fra Præstø blev mandag udsat for et groft hjemmerøveri.

Lige nu læser andre

Mandag klokken 16.35 fik en 84-årig kvinde ubudne gæster på Rødegårdsvej i Præstø, da en fremmed kvinde pludselig kom ind af den 84-åriges terrassedør og stod i hendes stue.

Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i en pressemeddelelse.

Kvinden forklarede, at hun skulle vise den 84-årige beboer noget på hendes toilet, men da de gik derud, trak den fremmede kvinde døren i og holdt fast håndtaget, så den ældre dame ikke kunne komme ud.

Det lykkes dog for den 84-årige at få vristet døren op, men da hun kom ud, så hun, at endnu to kvinder var dukket op og havde været inde i soveværelset.

Læs også

Det fik den modige 84-årige til at gribe fat i de indtrængende kvinder og smide dem ud af hjemmet, hvilket heldigvis lykkedes. 

Den 84-årige kvinde mener heldigvis ikke, at der er forsvundet noget fra lejligheden, oplyer politiet. Hun var i stand til at give politiet signalementer af tricktyvene.

De tre kvinder beskrives som:

A: Kvinde, østeuropæisk udseende, 25-30 år, 160-170 centimeter, fedladen, mørklødet og brunt hår. Hun talte dansk med accent og var iført gråt tøj.

B: Kvinde, østeuropæisk udseende, 40-45 år, 160-170 centimeter, kraftigt bygget, mørklødet. Talte dansk med accent og var iført sort tøj.

C: Kvinde, østeuropæisk udseende, 40-45 år, 160-170 centimeter, kraftigt bygget, mørklødet. Talte dansk og var iført sort tøj og tørklæde over håret.

Alle oplysninger i sagen kan gives til Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på telefon 114.

Ville købe hund over Facebook: Blev dræbt for øjnene af sine børn og forlovede

Læs også

Ads by MGDK