En blot 19-årig mand er blevet anholdt og sigtet for drab på en 41-årig kvinde.
Lige nu læser andre
En 19-årig mand er blevet anholdt og sigtet for drabet på en 41-årig kvinde i Middelfart. Det oplyser Fyns Politi i en pressemeddelelse.
Den unge mand, som er bosiddende i Ikast-Brande Kommune, blev anholdt lørdag klokken 11.02. Anholdelsen skete med bistand fra Midt- og Vestjyllands Politi.
Ifølge politiet er der ikke tale om en familiær relation mellem den dræbte kvinde og den sigtede mand.
Søndag klokken 10.30 skal den 19-årige fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Svendborg.
Sagen begyndte fredag eftermiddag, da politiet klokken 13.33 modtog en anmeldelse om et overfald i Middelfart. Da den første patrulje ankom til stedet, fandt de den 41-årige kvinde, og det stod hurtigt klart, at det var alvorligt.
Læs også
Kvindens skader og de øvrige omstændigheder omkring fundet gjorde, at politiet fra den spæde start valgte at behandle sagen som et muligt drab.
Lørdag formiddag oplyste Fyns Politi i en pressemeddelelse, at et ligsyn har fastslået, at kvinden er blevet dræbt.
Den dræbte blev fundet på et grønt område på Hans Bangsvej i Middelfart. Hun blev derfor fundet med kort afstand til et sted, hvor der tidligere på ugen har været en kraftig brand.
Branden opstod blot få meter fra det område, hvor kvinden blev fundet, og Fyns Politi har tidligere oplyst, at den kan være påsat.
Politiet har dog endnu ikke oplyst, hvorvidt der er en forbindelse mellem branden og drabssagen.
Læs også
Efterforskningen fortsætter nu frem mod grundlovsforhøret søndag, hvor retten skal tage stilling til den 19-åriges videre varetægtsfængsling.