Forside Underholdning Gys: Saw 8 har premiere i næste uge – men...

Gys: Saw 8 har premiere i næste uge – men traileren er nok til at give dig mareridt

Gys: Saw 8 har premiere i næste uge – men traileren er nok til at give dig mareridt

I næste uge vender en velkendt gyser tilbage til biograferne, når Jigsaw har premiere 2. november. Og ud fra traileren at dømme kommer den til at byde på masser af kvalmende uhygge som sædvanligt.

Lige nu læser andre

– Do you wanna play a game? 

Sådan starter de ikoniske Saw-film altid, som siden 2004 har skræmt livet af teenagere og andre gyserentusiaster, som har været modige nok til at sætte sig til rette i mørket. 

Nu kommer der lige straks en ny film i serien, der har fået titlen ‘Jigsaw’. Den sidste film ‘Saw 3D’ udkom i 2010, og det er derfor første gang i syv år, at en Saw-film ser dagens lys. Jigsaw er den ottende film i rækken.

Filmene har efterfånden opnået kultstatus, fordi de indeholder adskillige vanvittige udfordringer, som de stakkels tilfangetagende mennesker i filmene bliver udsat for. Udfordringer, som får os andre til at sidde på kanten af sædet i biografen.

Læs også

Den ottende film i rækken handler som sædvanlig om, at nogle personer, som på en eller anden måde har taget livet for givet, bliver udsat for en række ‘dødslege’. De kan kun undslippe, hvis de ofrer en hæl og en tå – i bogstaveligste forstand.

Seriemorden John Kramer, der går under navnet ‘Jigsaw’, har gennem tiden sat sine ofre stævne med skarpe klinger, pigtråd, knive og save. Og selve titlen bag den blodige filmserie (Saw) er da også opkaldt efter en meget voldsom scene med en sav, som mange nok kan huske fra den første film. 

I den nye film finder politiet et lig, der har en udskåret puslespilsbrik under huden, og politiet bliver straks mistænksomme og bekymrede. De troede, at John Kramer var død for længst.

I den næste scene ser man fem mennesker, der har spande over hovedet, og som bliver trukket hen mod en væg med rundsave, der kører i fuld fart.  

Men det er ikke den eneste udfordring, for i filmens trailer er der flere livsfarlige og ubehagelige dødsfælder, der er klar til at tage livet af folk på den mest grusomme facon. 

Nå ja, og så vender den lille trædukke med de røde øjne selvfølgelig også tilbage. Hyggeligt.

‘Jigsaw’ har amerikansk premiere allerede i morgen, men i Danmark må vi vente til næste uge, nemlig fredag 2. november, hvor filmen får premiere i biograferne herhjemme. 

Du kan se traileren herunder.

Click here to display external content from iFrames except Google Ads recommended by the editors. You can always enable and disable third-party content.

You agree to display external third-party content. It is possible, that personal data will be send to the provider of the content and other third-party services.

Læs også

Ads by MGDK