Forside Nyheder Politiet massivt til stede: Person fundet død

Politiet massivt til stede: Person fundet død

Politiet massivt til stede: Person fundet død
Presse-fotos.dk

Politiet er i øjeblikket massivt til stede på en adresse, hvor en person er fundet død.

Lige nu læser andre

Lørdag aften blev Nordsjællands Politi og adskillige ambulancer kaldt til en adresse i Hundested. Årsagen er fundet af en person, hvis død blev betegnet som mistænkelig.

Det skriver B.T, som også har fået en kommentar fra Nordsjællands Politis vagtchef, Sebastian Føns, der bekræfter dødsfaldet.

“Jeg kan bekræfte, at vi er til stede i forbindelse med et mistænkeligt dødsfald”

Politiet er derfor massivt til stede på adressen i Hundested, så de kan finde ud af, om der er sket en kriminel gerning i forbindelse med dødsfaldet.

Læs også

På nuværende tidspunkt har Nordsjællands Politi ikke frigivet flere detaljer om den afdøde, herunder hverken køn eller alder.

Desuden er det ikke blevet oplyst, præcis hvornår politiet ankom til den pågældende adresse.

Besked til naboerne – Bare rolig

Vagtchef Sebastian Føns fra Nordsjællands Politi har udtalt, at naboerne til den afdøde ikke har nogen grund til at være bekymrede. Dette antyder, at der ikke er nogen umiddelbar fare for områdets beboere i forbindelse med dette dødsfald.

Læs også

Ads by MGDK