Forside Indland Indstiller eftersøgningen: “Man forventer ikke at finde ham i live”

Indstiller eftersøgningen: “Man forventer ikke at finde ham i live”

Indstiller eftersøgningen: “Man forventer ikke at finde ham i live”
Illustrationsbillede. Foto: Trygve Finkelsen/Shutterstock

Mandag eftermiddag indledte forsvaret en massiv eftersøgning. Nu opgiver de håbet

Lige nu læser andre

Mandag eftermiddag lancerede Forsvaret en omfattende eftersøgning efter en mand, der var faldet over bord fra sin fiskekutter ud for vestkysten ved Søndervig.

Kutteren var drevet på grund uden fiskeren ombord, hvilket udløste den massive indsats, der inkluderede både helikoptere og redningsbåde.

Tirsdag morgen meddelte Forsvaret, at eftersøgningen blev indstillet klokken 2 uden at have fundet den forsvundne fisker. Manden formodes at have været alene ombord på kutteren, da han faldt i vandet.

Midt- og Vestjyllands Politi har nu overtaget eftersøgningen fra Søværnet.

Læs også

Vagtchef Jan Nørrum udtaler til Dagbladet Ringkøbing Skjern:

“Eftersøgningen blev indstillet klokken 2.10 i nat, og Søværnet har overgivet resten af eftersøgningen til os, da man ikke forventer at finde ham i live.”

Eftersøgningen blev iværksat efter opdagelsen af den grundstødte kutter, som satte alarmklokkerne i gang hos myndighederne. Trods en intens søgeindsats langs vestkysten, blev der ikke fundet spor af fiskeren, hvilket har ført til den triste konklusion.

Opdateres…

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Læs også

Ads by MGDK