Løsgængeren stifter et helt nyt parti.
Lige nu læser andre
Det tidligere medlem af Alternativet, Theresa Scavenius, har taget sagen i egen hånd.
Hun har nemlig taget et markant skridt i sin politiske karriere ved at stifte et nyt parti.
Den tidligere løsgænger har længe været kendt for sine stærke holdninger til klima og miljø, og hendes nye parti, som bærer navnet ‘Grønne demokrater’, er skabt med det formål at sætte fokus på netop disse områder:
“Der er ikke nogen rigtig reel opposition på Christiansborg i øjeblikket. Det er her, Grønne Demokrater vil være et reelt oppositionsparti, der arbejder på den parlamentariske linje for at kontrollere og tjekke regeringen efter”, lyder det fra hende ifølge Ekstra Bladet.
Hun lægger ikke skjul på, at det er Folketingets raison d’etre og opgave:
“Hvilket jo er Folketingets raison d’etre og opgave. Det har partierne bare glemt, fordi de samles i ministerierne, hvor de så for en kop kaffe sælger deres demokratiske stemme”.
Plads til ambitiøse klimamål
For Theresa Scavenius handler det nye politiske projekt om at skabe en platform, hvor der er plads til ambitiøse klimamål og en mere direkte tilgang til de udfordringer, som verden står ansigt til ansigt med.
Hun har tidligere kritiseret de etablerede partier for at være for tilbageholdende, når det gælder klimahandling, og hun ser ‘Grønne demokrater’ som et svar på den politiske stilstand, hun oplever på Christiansborg.
Partiet er ifølge Theresa Scavenius ikke blot endnu et politisk parti, men en bevægelse, der skal samle dem, der er utilfredse med den nuværende politiske kurs.
Hun har gjort det klart, at partiet vil kæmpe for at bringe nye løsninger til bordet, både når det kommer til klimapolitik og samfundsøkonomi.