Forside Indland Søs Fenger deler trist meddelelse

Søs Fenger deler trist meddelelse

Søs Fenger har bedt om forståelse i den svære tid.

Lige nu læser andre

Fredag og lørdag skulle have været stemningsfulde aftener i selskab med sangerinden Søs Fenger, der skulle optræde med to planlagte kirkekoncerter i Fredericia og Slagelse.

Men for den folkekære sangerinde har livet taget en uventet drejning, der kræver hendes fulde opmærksomhed.

På sin Facebook-side har Søs Fenger annonceret, at begge koncerter bliver aflyst grundet et dødsfald i familien.

“Jeg er desværre nødsaget til at desværre aflyse koncerterne i dag og i morgen, grundet dødsfald i familien,” skriver hun i opslaget, som hurtigt blev mødt med støtte og medfølelse fra fans.

Fredagens koncert skulle have fundet sted i Christianskirken i Fredericia, mens lørdagens koncert var planlagt i Nørrevangskirken i Slagelse.

Søs Fenger understreger, at hun havde glædet sig meget til koncerterne, men at familien kommer i første række.

“Jeg har glædet mig meget til disse koncerter, men i dag har jeg brug for at være hos min familie. Jeg håber på jeres forståelse,” fortsætter hun i opslaget.

Søs Fenger forsikrer, at alle billetkøbere vil modtage refusion via billetudbyderen.

Hun udtrykker også sin taknemmelighed for forståelsen, som tydeligt ses i kommentarsporet på hendes opslag.

Vi her på redaktionen sender de varmeste tanker til familien og de pårørende i den svære tid.

Du kan se opslaget her:


data-width=”500″>

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: