Hvis du har set én eller flere af ‘El Chapos’ sønner, så kan du tage fat i USA’s udenrigsministerie og muligvis inkassere dusøren på $5 millioner pr. styk.
Lige nu læser andre
USA har de sidste mange år gjort meget for at holde mexicanske stoffer ude af landet, og inden for de seneste år er narkokrigen eskaleret voldsomt.
Én af de aller største narkobaroner i Mexico er Joaquín Guzmán Loera, også kendt som ‘El Chapo’, som er leder af det internationale Sinaloa-kartel. Han er blandt de største og mest berygtede narkobaroner i verden, og USA’s udenrigsministerium vil lige nu rigtig gerne have fat i fire af hans sønner.
Så meget at de nu har sat en dusør på $5 millioner (cirka 33 millioner kroner) på hver af sønnerne, til den som kan skaffe oplysninger, som gør, at de bliver anholdt. Det skriver Ladbible.
De fire unge mænd – som er kendt som Los Chapitos (red. de små Chapos) – er kendt for at vise deres rigdom på de sociale medier, men er derudover også berygtede for at være ledere af en af Sinaloa-kartellets afdelinger.
De fire sønner, Ivan Archivaldo Guzmán Salazar, Jesús Alfredo Guzmán Salazar, Ovidio Guzmán López, og Joaquín Guzmán López, er nu nogle af de mest eftersøgte i hele Mexico.
I efterlysningen af de fire mænd offentliggjorde udenrigsministeriet dusøren og skrev: “Alle fire er højtrangerede medlemmer af Sinaloa-kartellet og står alle overfor en føderal anklage for deres indblanding i den udlovlige narkohandel.”
Ifølge efterlysningen er der mange måder, hvorpå man kan kontakte udenrigsministeriet med oplysninger – man kan sågar sende en snap. Således fortsætter efterlysningen:
“Hvis du har information omkring Ovidio eller Joaquín Guzmán López så kontakt +1-520-335-7315 eller e-mail GUZMANsons-Tips@ice.dhs.gov. Hvis du har information omkring Ivan eller Jesús Guzmán Salazar så kontakt +1-619-540-6912 via WhatsApp, Telegram eller Signal, eller via Threema: 2VBZFZTY eller via SNAPCHAT: narco_tips.”
Det amerikanske udenrigsministerium udtalte desuden:
“I årevis har USA været i kløerne på den værste narko epidemi i landets historie, drevet af dødsfald af overdoser, som involverer heroin og ulovligt fremstillet fentanyl og en stigning af methamfetamins tilgængelighed. Transnationale kriminelle organisationer bærer en stor del af ansvaret for at bringe disse stoffer og den relaterede vold ind i vores samfund.”
Udover El Chapos sønner har de derfor også udlovet en dusør på Aureliano Guzmán Loera, også kaldt Guano, som er El Chapos bror. Derudover har de tredoblet dusøren på El Chapos tidligere kartelpartner, Ismael, ‘El Mayo’, Zambada til $15 millioner (næsten 100 millioner kroner).