Forside Indland Fødevarestyrelsen finder igen ulovlige mink på jysk minkfarm

Fødevarestyrelsen finder igen ulovlige mink på jysk minkfarm

Fødevarestyrelsen finder igen ulovlige mink på jysk minkfarm
Foto: Presse-fotos.dk

Fødevarestyrelsen har igen måtte været ude og tilse en ulovlig minkfarm.

Efter at Regeringen sidste år beordrede alle danske mink dræbt og opdræt af mink gjort ulovligt, så har Fødevarestyrelsen et par gange via anonyme tip opdaget ulovlige minkfarme.

Nu er netop dette sket igen. For anden gang på en uge har Fødevarestyrelsen fundet ulovlige mink på en jysk minkfarm.

Det skriver Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse.

Efter et anonymt tip i forbindelse med håndtering af et aktuelt fugleinfluenzaudbrud i Midtjylland, kontrollerede Fødevarestyrelsen onsdag en minkfarm ved Løvel i Viborg kommune.

Her fandt Fødevarestyrelsen godt 230 mink og godt 60 ræve, som ulovligt blev holdt i bure.

Det har ikke været lovligt at have mink i Danmark siden 29. december 2020, med mindre der er tale om et hobbyhold på maksimalt fem mink.

Siden 2017 har det – som hovedregel – været ulovligt at holde ræve i bure.

Ejeren af minkfarmen vil nu blive politianmeldt. Senere i dag afliver Fødevarestyrelsen de godt 230 mink.

Ejeren vil få et påbud om at afhænde de godt 60 ræve, eksempelvis til zoologiske haver, eller aflive dyrene.

Onsdag i sidste uge fandt Fødevarestyrelsen 126 mink på en farm ved Thyholm. Også her blev ejeren politianmeldt og dyrene aflivet.

 

Ads by MGDK