Forside Udland Putins Rusland med skræmmende udmelding: Nu er vi også i...

Putins Rusland med skræmmende udmelding: Nu er vi også i krig med jer

Vladimir Putin
Duma.gov.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Krigen startet af Rusland har nu eskaleret i en stor og frygtelig grad.

Lige nu læser andre

Moskva anklager nu Nato for aktivt at føre krig mod Rusland. Det sker samtidig med en kraftig advarsel mod en mulig flyveforbudszone over Ukraine – og trusler om gengældelse, hvis EU frigiver frosne russiske midler til Kyiv.

Ifølge Kremls talsmand, Dmitrij Peskov, er Vestens rolle i Ukraine-krigen ikke længere begrænset til støtte og forsyninger. Han betragter Nato som en part i konflikten.

“Nato er de facto involveret i denne krig. Nato giver direkte og indirekte støtte til regimet i Kyiv. Det kan siges med fuldkommen sikkerhed, at Nato kæmper mod Rusland,” udtaler Peskov ifølge Reuters og The Independent.

Den retoriske optrapning fra Kreml sker samtidig med, at Rusland intensiverer sine angreb på ukrainsk territorium – særligt mod hovedstaden Kyiv. Flere civile er dræbt i de seneste dages bombardementer, og det har fået Nato-lande, herunder Danmark, til at love yderligere støtte til det ukrainske forsvar.

Skarp advarsel mod flyveforbud

Samtidig langer den tidligere præsident Dmitrij Medvedev, der i dag er næstformand i Ruslands sikkerhedsråd, ud mod forslaget om at indføre en flyveforbudszone over Ukraine. Idéen har været fremsat fra ukrainsk side og er genopstået efter en række russiske dronekrænkelser i polsk luftrum.

Læs også

“At gennemføre den provokerende idé fra Kyiv og andre idioter om at skabe en flyveforbudszone over ‘Ukraine’ og tillade Nato-lande at skyde vores droner ned vil kun betyde én ting: Natos krig med Rusland,” skriver Medvedev på Telegram.

En sådan zone har dog endnu ikke været på dagsordenen i Natos officielle fora.

Trusler om juridisk og økonomisk gengældelse

Medvedev truer samtidig med retslige skridt og potentielt mere alvorlige tiltag, hvis EU vælger at benytte frosne russiske midler til at støtte Ukraine. Han advarer om, at Rusland i så fald vil forsøge at retsforfølge ansvarlige politikere og lande – ikke kun i internationale domstole, men også “uden for dem”.

Kremls kritik er rettet mod EU-Kommissionens forslag om at finansiere et “erstatningslån” til Ukraine gennem renterne på indefrosne russiske midler. Kommissionens formand Ursula von der Leyen har dog understreget, at selve midlerne ikke beslaglægges direkte.

Peskov advarer om, at et sådant skridt vil underminere tilliden til det vestlige finansielle system og sende et farligt signal til globale investorer.

Ads by MGDK