Et fly med 12 personer om bord er styrtet ned.
Lige nu læser andre
Et fly med 12 personer om bord er styrtet ned i det sydlige Kenya.
Ulykken fandt sted i Kwale-distriktet nær kysten, hvor redningsmandskab og myndigheder nu arbejder på stedet for at klarlægge, hvad der gik galt.
Ifølge landets luftfartsmyndigheder, som citeres af nyhedsbureauet Reuters, var flyet på vej fra Diani, en populær kystby ved Det Indiske Ocean, til Kichwa Tembo, et område tæt på Masai Mara-reservatet, da det pludselig forsvandt fra radaren.
Det skriver Ekstra Bladet.
Kort efter blev vraget lokaliseret i et afsides område, og redningshold blev sendt af sted.
Læs også
Foreløbigt er der endnu ingen oplysninger om overlevende, og myndighederne arbejder på at få et fuldt overblik over situationen.
Samtidig forsøger efterforskere at finde årsagen til styrtet, som har rystet både lokalbefolkningen og de mange turister, der netop nu rejser gennem landet.
Myndighederne forventes at komme med en officiel udmelding, når redningsarbejdet er afsluttet, og årsagen til styrtet er blevet undersøgt nærmere.