Forside Udland Bizar sag: Kvinde får bøde under gåtur, efter hendes hund...

Bizar sag: Kvinde får bøde under gåtur, efter hendes hund IKKE lagde en lort

hund
Inna photographer / Shutterstock.com

En tur med hunden i snor tog en særdeles uventet drejning.

Lige nu læser andre

Paula fra Northampton har fået en usædvanlig lærestreg i britisk bureaukrati.

Under en kort gåtur med sin Welsh springer spaniel blev hun stoppet af en kommunal medarbejder og straffet med en bøde på 100 pund – ikke for at have glemt at samle hundelort op, men for slet ikke at have en pose med sig.

Ifølge BBC skete hændelsen, mens Paula gik gennem bymidten. Hun forklarede, at hunden allerede havde været ude tidligere på dagen, og at gåturen kun varede få minutter. Derfor havde hun ikke tænkt på at tage poser med. Det hjalp dog ikke på embedsmandens humør.

Hun blev bødet på stedet for brud på en lokal “Public Spaces Protection Order”, der kræver, at hundeluftere altid har poser på sig – uanset om hunden faktisk gør sit fornødne.

“Hun havde allerede gjort sin gerning tidligere, og jeg vidste, at der ikke ville ske noget,” forklarede Paula til BBC. “Jeg havde bare ingen poser i lommerne, og så blev jeg straffet for en lort, der aldrig kom.”

Læs også

Ifølge kommunens talsmand handler reglerne om at sikre renere gader og forebygge sundhedsrisici. I en udtalelse siger kommunen, at kravet om altid at medbringe poser er et effektivt middel mod dem, der bevidst undlader at samle op. Man anbefaler desuden hundeluftere at tage flere poser med “for en sikkerheds skyld.”

For Paula blev det dog en dyr påmindelse om, at man i Storbritannien ikke bare skal have styr på sin hund – men også på sit udstyr.

Ads by MGDK