Forside 112 Efter voldsom eksplosion torsdag aften: Nu deler politiet afgørende nyt

Efter voldsom eksplosion torsdag aften: Nu deler politiet afgørende nyt

Efter voldsom eksplosion torsdag aften: Nu deler politiet afgørende nyt
Presse-fotos.dk

Politiet har delt nyt i sagen.

Lige nu læser andre

Når et højt brag bryder stilheden i en travl storby, skaber det hurtigt utryghed og spørgsmål blandt beboere og forbipasserende.

Torsdag aften blev det netop virkelighed på Vesterbro i København, hvor en alvorlig hændelse fik politi og beredskab til at rykke massivt ud.

Kort efter klokken 21 rykkede Københavns Politi ud til Istedgade, hvor et kraftigt brag havde lydt.

Eksplosionen førte til brand i en kiosk, og flere vidner fortalte efterfølgende, at de havde set en ung mand iført mørkt tøj løbe fra stedet.

Politiet meldte hurtigt ud, at de ønskede at komme i kontakt med vidner, som kunne have set noget i forbindelse med hændelsen.

Læs også

Fredag morgen var politiets udmelding fortsat, at efterforskningen var i gang, og at man stadig meget gerne ville høre fra personer, der kunne bidrage med oplysninger.

Vagtchef Rasmus Nielsen oplyste til TV 2, at politiet af hensyn til efterforskningen ikke kunne gå i detaljer om, hvad der præcist havde forårsaget eksplosionen og den efterfølgende brand.

(Artiklen fortsætter under opslaget)

Nu er der nyt i sagen

Siden er der dog kommet nyt i sagen.

Københavns Politi oplyser nu, at to personer er blevet anholdt i forbindelse med eksplosionen på Istedgade 122.

Læs også

Anholdelserne fandt sted kort tid efter hændelsen torsdag aften.

Den ene af de anholdte er en 19-årig mand, som fredag skal fremstilles i grundlovsforhør. Det præcise tidspunkt er endnu ikke offentliggjort.

Den anden person er efter afhøring blevet løsladt.

Ads by MGDK