Forside Underholdning Peter Mygind deler ærlige ord: Havde aldrig nogensinde regnet med...

Peter Mygind deler ærlige ord: Havde aldrig nogensinde regnet med det

Peter Mygind deler ærlige ord: Havde aldrig nogensinde regnet med det
Bo Nymann/Photographer Bo Nymann/Ritzau Scanpix

‘Sommerdahl’-stjernen havde aldrig nogensinde forestillet sig, at det ville blive så stort.

Lige nu læser andre

Danske tv-serier har i de senere år fået et markant gennembrud langt uden for landets grænser.

Hvor produktioner tidligere primært talte til et nationalt publikum, har de i dag fundet vej til millioner af seere verden over.

Den udvikling har ikke blot løftet dansk tv-drama, men også gjort flere danske skuespillere til internationale navne.

En af dem er Peter Mygind. Den 62-årige skuespiller oplever i disse år en popularitet, som rækker langt ud over Danmark.

Succesen er i høj grad drevet af krimiserien ‘Sommerdahl’, hvor han spiller hovedrollen som Dan Sommerdahl. Og det er en udvikling, der har overrasket ham selv.

Læs også

En uventet international succes

‘Sommerdahl’ har været en solid seersucces i Danmark, hvor hundredtusindvis har fulgt med sæson efter sæson.

Men det er især uden for landets grænser, at serien for alvor har taget fart.

Serien er blevet solgt til mere end 100 lande og har samlet set nået et publikum på over 60 millioner seere.

Det er en udbredelse, som Peter Mygind ikke havde set komme.

Han fortæller, at han aldrig havde forestillet sig, at serien ville få så stor international gennemslagskraft.

Læs også

“Det er jo en serie, der er røget udover landets grænser i en grad, som jeg overhovedet ikke havde forestillet mig,” siger han til SE og HØR.

Alligevel er det præcis, hvad der er sket, og i dag er “Sommerdahl” blandt de mest sete udenlandske serier i blandt andet Tyskland.

Genkendt langt fra Danmark

Den internationale succes har også ændret hverdagen for Peter Mygind, når han bevæger sig uden for landets grænser. Især i tysktalende lande er han blevet et velkendt ansigt.

På skiferier i Østrig og Schweiz oplever han, at folk råber hans rollenavn efter ham.

“Herr Kommissar” lyder det fra fans, der tydeligt genkender ham fra tv-skærmen.

Læs også

Også i Danmark mærker han interessen. For nylig blev han mødt af en gruppe tyske turister på Kongens Nytorv i København.

Ifølge skuespilleren blev han nærmest omringet af begejstrede fans, der ivrigt hilste på ham og udtrykte deres begejstring for serien.

Succesen ser ikke ud til at aftage foreløbigt. Den nyeste sæson af ‘Sommerdahl’ har netop haft premiere, og interessen omkring serien og dens hovedperson fortsætter med at vokse.

Ads by MGDK