Flyet var ankommet fra Montreal og havde omkring 100 passagerer ombord, da sammenstødet fandt sted på landingsbanen.
Lige nu læser andre
Et passagerfly fra Air Canada kolliderede søndag aften lokal tid med et køretøj under landing i New Yorks LaGuardia-lufthavn.
Flyet var ankommet fra Montreal og havde omkring 100 passagerer ombord, da sammenstødet fandt sted på landingsbanen.
Kort efter ulykken rykkede redningsmandskab og brandvæsen massivt ud til området.
Billeder fra stedet viser flere udrykningskøretøjer omkring flyet, som tilsyneladende har fået alvorlige skader på cockpittet.
Det skriver CNN.
Læs også
Lufthavn sat på pause efter nødsituation
Kollisionen fik hurtigt konsekvenser for trafikken i og omkring lufthavnen.
Den amerikanske luftfartsmyndighed, FAA, indførte et midlertidigt stop for alle afgange fra LaGuardia som følge af en nødsituation.
Flere fly er siden blevet omdirigeret til andre lufthavne eller sendt tilbage til deres udgangspunkt.
Samtidig advarer New Yorks kriseberedskab om forsinkelser og trafikale udfordringer i området og opfordrer bilister til at finde alternative ruter.
(Artiklen fortsætter under opslaget)
Læs også
Årsag stadig uklar
Ifølge data fra Flightradar24 ramte flyet køretøjet med en hastighed på omkring 39 kilometer i timen. Hvad der præcist førte til sammenstødet, er endnu ikke fastlagt.
Vejret kan have haft betydning. Lufthavnen havde tidligere meldt om forstyrrelser på grund af let regn og tåge i området.
Den amerikanske havarikommission er orienteret om hændelsen og forventes at undersøge forløbet nærmere.
Indtil videre er der ingen officielle meldinger om tilskadekomne.
