Går du med ind i statistikken?
Lige nu læser andre
Valgdagen er i gang, men mange vælgere har allerede sat deres kryds længe før stemmeurnerne åbnede.
En tydelig tendens tegner sig flere steder i landet, hvor brevstemmer fylder mere end normalt.
Ikast-Brande Kommune er blandt de steder, hvor udviklingen er særlig markant.
Mange har stemt på forhånd
I kommunen har 1933 vælgere valgt at brevstemme ud af i alt 29.454 stemmeberettigede. Tallet ligger tæt på tidligere rekorder og peger på en fortsat høj interesse for at afgive sin stemme før selve valgdagen.
“Under kommunalvalget i 2021 var der 2088 personer, der brevstemte, så vi er næsten oppe på coronaniveau denne gang”, fortæller Lone Jager Neldeberg, der er valggeneral i Ikast-Brande Kommune, til TV Midtvest.
Læs også
Selv om mange har stemt på forhånd, betyder det ikke nødvendigvis færre mennesker på valgstederne. Tværtimod har der været stor aktivitet fra morgenstunden flere steder i kommunen.
Oplysninger fra valgledelsen peger på køer ved både Ikast og Brande, hvor vælgere er mødt op for at afgive deres stemme på selve dagen.