Forside Udland Zelenskyj afslører: Rusland led rekordstore tab i marts

Zelenskyj afslører: Rusland led rekordstore tab i marts

Zelenskyj
Alexandros Michailidis / Shutterstock

Ukraines præsident hævder, at over 35.000 russiske soldater blev dræbt eller såret i marts.

Lige nu læser andre

Rusland mistede i marts flere soldater end i nogen anden måned siden invasionen af Ukraine begyndte i 2022. Det oplyser Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj, som mener, at de russiske tab oversteg 35.000 dræbte eller sårede soldater i løbet af måneden.

Det skriver Kyiv Independent med henvisning til en udtalelse fra Zelenskyj på sociale medier. Ifølge præsidenten er tabstallene dokumenteret gennem data indsamlet af de ukrainske styrker.

“De russiske tab i marts har nået deres højeste niveau siden krigens begyndelse,” skrev Zelenskyj i sit opslag.

Han oplyser samtidig, at en stor del af tabene skyldes ukrainske droneangreb.

“Vores droneangreb alene resulterede i, at 33.988 russiske soldater blev dræbt eller alvorligt såret, mens artilleri og andre angreb eliminerede yderligere 1.363 russiske besættere,” lød det.

Læs også

Udmeldingen kommer samtidig med, at de russiske styrker intensiverer deres offensiv på den sydøstlige front. Forårets ankomst og det mildere vejr har medført, at forholdene for større militære operationer er blevet mere gunstige.

Zelenskyj oplyser desuden, at Ukraine har videodokumentation for hver enkelt registreret russisk soldat, der er blevet dræbt eller såret i løbet af marts. Ifølge præsidenten er oplysningerne også verificeret på tværs af flere fronter og kan deles med internationale partnere.

Samtidig fremhævede han flere ukrainske enheder, der ifølge ham har haft særlig succes med droneoperationer.

På slagmarken har Ukraine også opnået territoriale fremskridt. Ifølge landets øverstkommanderende, Oleksandr Syrskyj, har ukrainske styrker siden slutningen af januar generobret mere end 450 kvadratkilometer i det sydøstlige område, hvor regionerne Dnipropetrovsk, Zaporizjzja og Donetsk mødes.

Udviklingen bliver dog mødt med skepsis fra enkelte militæranalytikere. Emil Kastehelmi fra analysegruppen Black Bird Group vurderer blandt andet, at fremgangen kan være begrænset.

Læs også

“Det virker som om momentum er forsvundet. Det ser ikke ud til, at ukrainerne har gjort store fremskridt ud over det, de opnåede i februar og begyndelsen af marts,” siger han.

Han understreger samtidig, at kontrol over områder i frontlinjens gråzoner kan være vanskelig at fastslå.

Ads by MGDK